Balony nadziei odleciały w powietrze. Byli pacjenci i ich rodzice,...
Na pewno każdy kto chciałby zostać wolontariuszem, nieraz zadał sobie pytania: Co to jest wolontariat? Co muszę dać od siebie? Czy dam sobie radę? Jakie ja będę mieć z tego korzyści? Strach przed czymś nowym, nieznanym jest normalnym odczuciem, ale warto odpowiedzieć sobie na te kilka pytań.
Wolontariat jest to bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-przyjacielsko-koleżeńskie. Najważniejsze jest, aby wolontariusz miał chęci do pomocy, zapał do pracy a z jego twarzy nie schodził uśmiech. Zdarza się czasem, że mamy chwile słabości. Wtedy, zawsze możemy zgłosić się z problemem do koordynatora, który wysłucha i spróbuje jak najlepiej doradzić. Pomoc innym ludziom ma wiele zalet. Poznajemy nowe osoby, często nawet zawieramy przyjaźnie, zdobywamy nowe doświadczenia, możemy się wykazać, sprawdzić, rozwinąć swoje umiejętności. Jest to również dobra zabawa poprzez wspólne organizowanie gier, zabaw, konkursów. Pomagając innym człowiek czuje się lepszy, spełniony, czerpie satysfakcję z tego, że może dać cząstkę siebie bardziej potrzebującym.
Wolontariusze są bardzo potrzebną częścią zespołu każdej organizacji, ważne jest, że zawsze możemy na nich liczyć. W ciągu tygodnia odwiedzają maluchy na oddziale onkologii w DSK. Bawią się z nimi, oglądają bajki, wykonują prace plastyczne. Kiedy dzieci zwyczajnie nie mają ochoty na zabawę lub są zmęczone, wolontariusze wspierają rozmową i ciepłym słowem również rodziców. Dzień Dziecka, Mikołajki czy Wigilia – zawsze są na oddziale i wspólnie celebrują święto, tak aby chore dzieci mogły poczuć ten szczególny klimat. Wolontariusze pomagają również w pracach biurowych, pakowaniu prezentów czy przygotowywaniu puszek na zbiórki. Angażują się we wszelakich wydarzeniach organizowanych przez Fundację ( kwesty, koncerty, zbiórki, kiermasze, bale, kursy).
Wolontariusze Fundacji „Pomóż Im” działają w:
- Hospicjum;
- Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (wymagania: ukończony 16 rok życia i posiadanie ważnej książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych);
- Akcjach charytatywnych (kwesty i zbiórki finansowe, organizacja festynów, koncertów, wystaw itp.);
- Biurze Fundacji (pakowanie prezentów dla podopiecznych, przygotowywanie podziękowań, kart świątecznych itp.);
- Swoich miejscach pracy (wolontariat pracowniczy).
Wolontariusze, którzy mają bezpośredni kontakt z podopiecznymi oraz z ich rodzinami, starają się pomagać we wszystkich obszarach, w których jest to możliwe. Czasem wystarczy wspólna rozmowa, spacer lub wyjście do kina. Zapraszamy wszystkich, którzy są otwarci na nowe doświadczenia, aby mogli przekonać się sami jak wspaniałym i pięknym doświadczeniem jest możliwość niesienia bezinteresownej pomocy innym.
Dołącz już dziś do naszego zespołu!
Ewelina Kikolska
Koordynator Wolontariatu Fundacji „Pomóż Im”
Masz pytania lub wątpliwości zadzwoń: 605 460 330
ewelinakikolska@pomozim.org.pl