W poniedziałek w Telewizji Polskiej oraz na portalu Interia.pl odbył się „Wielki Test z Historii. Chrzest Polski”. W zabawie udział wzięło wielu celebrytów i dziennikarzy. Uczestnicy rywalizowali w parach. Zwycięskim zespołem okazał się tandem stworzony przez Martę Kielczyk i Łukasza Warzechę, którzy nagrodę – 30 tysięcy złotych – zdecydowali się przekazać na rzecz naszej Fundacji!

W imieniu naszych podopiecznych pragniemy serdecznie pogratulować wielkiej wiedzy historycznej, ale przede wszystkim jednak podziękować za ten cudowny i ogromny gest! Dziękujemy!

Test, który odbywał się na żywo sprawdzał wiedzę uczestników z historii Polski okresu pierwszych Piastów. Oprócz wyjątkowych gości w studio, którzy zmagali się z kolejnymi pytaniami, w zabawie mógł wziąć udział każdy, rozwiązując łamigłówki w portalu Interia.pl. Zabawę poprowadzili: Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. W studio TVP1 wystąpili m.in. rekonstruktorzy w strojach z epoki początków polskiej państwowości, a całość dopełniał występ grupy, która zaprezentowała muzykę dawną z wykorzystaniem instrumentów skonstruowanych na podstawie oryginalnych instrumentów znanych z wykopalisk archeologicznych.

Swoją wiedzę z historii pierwszych Piastów sprawdzili m.in.: Antek Królikowski, Krzysztof Ziemiec, Robert Korzeniowski, Laura Łącz, Robert Janowski, Halina Frąckowiak, Krzysztof Skiba, Marek Sierocki, Jacek Lenartowicz, Ruda (zespół Red Lips), Łukasz Lazer (zespół Red Lips), Tadeusz Chudecki, Magdalena Tul, Magdalena Zawadzka, Bogdan Zalewski.

Info. na podst. interia.pl