Już po raz drugi zostaliśmy hojnie obdarowani przez członków Polsko – Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – wyjątkowej instytucji finansowej tworzonej dla i przez Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. W 2014 roku po raz pierwszy otrzymaliśmy pomoc od rodaków zza Oceanu w ramach pierwszej edycji akcji PSFCU, której celem był określony projekt dobroczynny realizowany w kraju, z którego przed laty wyjechali. PSFCU to polonijna instytucja finansowa udzielająca pożyczek dla mieszkających w USA rodaków.

Nasza Fundacja już po raz drugi w ciągu zaledwie kilku lat stała się beneficjentem tej pięknej akcji. Podczas ostatniej odsłony akcji, członkowie Polsko – Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zdecydowali o finansowym wsparciu naszych działań w ramach przygotowań do budowy ośrodka ARKA, pod dachem którego znajdzie się m.in. Dom opieki wyręczającej, hospicjum perinatalne dla naszych podopiecznych. Otrzymaliśmy niemal 42 tysiące dolarów na ten cel. 

„Nie potrzebuję skrzydeł by latać. Potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę”… a dzięki takim osobom właśnie jak członkowie PSFCU wiemy, że nasze marzenia, nasze działania i ogromna wola, aby nieść pomoc tym, którzy jej tak bardzo potrzebują – naszym małym, nieuleczalnie chorym hospicyjnym podopiecznym, nigdy nie upadną. Wiemy, że mając wokół siebie tak cudownych ludzi jak nasi darczyńcy i sponsorzy, możemy zająć się tym na czym znamy się najlepiej – na codziennej pomocy, pielęgnacji i konkretnym wsparciu naszych hospicyjnych rodzin.

W imieniu własnym, ale przede wszystkim w imieniu naszych podopiecznych oraz ich bliskich pragniemy z całego serca podziękować za tak cudowne i zaskakujące (już po raz kolejny!) wsparcie.

Przypomnijmy, w grudniu 2014 roku, PSFCU wsparła Fundację „Pomóż Im” niebagatelną kwotą w wysokości ponad 46 tysięcy dolarów. Pieniądze zostały przekazane na zakup nowoczesnego aparatu USG, z którego na codzień korzystają nasi podopieczni w Familijnym Centrum Medycznym.

Środki które trafiły do Fundacji „Pomóż Im” w grudniu 2014 roku, pochodziły z pierwszej tego typu akcji przeprowadzonej wśród członków PSFCU, ukierunkowanej nie na zaspokajanie potrzeb polskiej społeczności w USA, ale na realizację projektów podmiotów działających w kraju. Oprócz białostockiej organizacji, „amerykański prezent” trafił również do hospicjów w Krakowie i Rzeszowie, gdzie również środki zostały przeznaczone na zakup i modernizację sprzętu medycznego, wykorzystywanego na codzień przez ich podopiecznych.

Polsko – Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, to największa tego typu instytucja etniczna w USA. Powstała dokładnie 40 lat temu z myślą o wsparciu rodaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych w pozyskiwaniu przez nich środków na zakup domu czy mieszkania. Jak podkreślają przedstawiciele PSFCU, kilkadziesiąt lat temu kredyty hipoteczne w bankach były w praktyce niedostępne dla naszych rodaków. Stąd pojawił się pomysł utworzenia specjalnej instytucji, która będzie udzielała pożyczek na ten cel. Dziś PSFCU ma ponad 90 tysięcy członków, którzy powierzyli jej swoje oszczędności prowadząc tam rachunki. Co ważne, PSFCU jest organizacją non-profit co oznacza, że cały zysk jest przeznaczony na cele charytatywne. Organizacja wspiera polskie domy kultury działające w USA, szkoły, kościoły, funduje też stypendia najbardziej zdolnej młodzieży. Każdy z członków PSFCU wpłaca 10-dolarową składkę, deklarując zarazem cel charytatywny, na jaki mają zostać przeznaczone te pieniądze.