Co to jest marionetka sycylijska? Do czego służą koturny i z jakich materiałów mogą być wykonane lalki dowiedziały się dzieci przybyłe 15 lutego do Białostockiego Teatru Lalek z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka z Chorobą Nowotworową. Dzieci w trakcie choroby albo bardzo krótko po leczeniu udały się w krótką podróż do świata bajek i lalek – czyli wycieczkę za kulisy teatru i do Piwnicy Lalek. Naszym przewodnikiem był Pan Piotr Damulewicz, wieloletni aktor BTL-u, który każdy zakątek sceny zna od podszewki. Dzieci, które jeszcze niedawno przeżywały traumę szpitalnego leczenia, mogły beztrosko zagłębić się w świat baśniowych postaci i poznać teatr „od kuchni”. Pan Piotr pokazał dzieciom różne typy lalek, m.in. kukły, marionetki i pacynki, teatralne maski i opowiedział o najciekawszych przedstawieniach, w których miał przyjemność grać, m.in. o „Tygrysie Pietrku”, „Parsifalu” czy „Koziołku Matołku”. Dzieciaki mogły też po raz pierwszy w życiu stanąć na teatralnej scenie i zwiedzić kulisy. Były bardzo podekscytowane i zadawały wiele pytań. Mamy nadzieję, że zapamiętają tę wizytę na długo.

Dziękujemy serdecznie Panu Piotrowi Damulewiczowi za arcyciekawe i przyjazne oprowadzanie, dyrektorowi Białostockiego Teatru Lalek, Jackowi Malinowskiemu za gościnność, a także pracownikom Teatru za pomoc organizacyjną i uśmiech.

Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową (ang. ICCD – International Childhood Cancer Day) obchodziliśmy dziś po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że stanie się imprezą cykliczną. Obchodzony jest on od 2002 roku na całym świecie i ma za zadanie zwiększyć świadomość ludzi na temat nowotworów u dzieci oraz zachęcić do zbierania funduszy na rzecz poprawy sytuacji małych pacjentów klinik onkologicznych. Fundacja „Pomóż Im”, jako pierwsza organizacja pozarządowa w Polsce, chce rozpowszechnić wiedzę o tym ważnym dniu.