W zjeździe „onkoludków”, czyli podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Białymstoku, w której leczyli się i leczą mali pacjenci z całego makroregionu (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie) wzięło udział ok 300 osób. Całe rodziny bawiły się na pikniku zorganizowanym na terenie Szkoły Podstawowej nr 12. Dystans czasowy, jaki dzieli najmłodszych „onkoludków” od tych najstarszych to ponad 30 lat. Najstarsi z nich spotkali się z nami i sobą po latach już nie jako dzieci, ale rodzice własnych pociech.

Dla wszystkich uczestników zjazdu przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, m.in. rodzinny tor przeszkód, mecz piłki nożnej „Ozdrowieńcy kontra Fundacja”, konkurs na najlepsze zawołanie Zjazdu, naukę tańca Bollywood, gigantyczne „piłkarzyki”, wystawę zdjęć „Tacy byliśmy…”, wielkie bańki mydlane, malowanie twarzy, karaoke, przejażdżkę na motorze; kąciki tematyczne: plastyczny, wolontariuszy, psychologa, medyczny, spotkań po latach; a także wykład prof. Maryny Krawczuk-Rybak (kierownik kliniki onkologii dziecięcej) „Razem będziemy silniejsi”, grupy warsztatowo-dyskusyjne z psychologami, specjalistami od fitnessu i diety (z możliwością oceny składowych masy ciała) oraz onkologami dziecięcymi. Były też wartościowe nagrody, m.in. rodzinne weekendy, puchary i zaproszenia do Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Spotkanie miało służyć m.in. zabawie, integracji, odnowieniu znajomości i przyjaźni, wymianie doświadczeń, a także propagowaniu w społeczeństwie wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Promowaliśmy wiedzę o chorobie i jej skutkach wśród ozdrowieńców i staraliśmy się stworzyć platformę do wymiany doświadczeń, wspierania się nawzajem, pokazania jak dać sobie w życiu radę.

Organizatorzy Zjazdu: Fundacja „Pomóż Im”, Ełckie Stowarzyszenie „Onkoludki” oraz Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku.

Zjazd został objęty honorowym patronatem Wojewody podlaskiego, Marszałka województwa podlaskiego oraz Prezydentów Białegostoku i Ełku. Patroni medialni Zjazdu: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, „Gazeta Wyborcza”, Wrota Podlasia.


Fot. https://www.facebook.com/empic.magdaturowska