W niedzielne przedpołudnie okolice Parku Zwierzynieckiego i pobliskiego stadionu lekkoatletycznego BOSiR był najbardziej rozbieganym miejscem w regionie. Wszystko za sprawą blisko 1200 uczestników trzeciej edycji „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem” czyli wyjątkowej sztafety maratońskiej organizowanej wspólnie przez Fundacje: Białystok Biega, Pomóż Im oraz BOSiR, przy wsparciu sponsora tytularnego, spółki Electrum.

Na starcie sztafety zameldowało się ponad 200 drużyny – zatem zakładany przez nas cel – pobicia w tym roku rekordu frekwencyjnego udało się zrealizować z nawiązką. Przypomnijmy, rok temu brało udział 181 ekip, a w trakcie pierwszej odsłony wydarzenia uczestniczyło 130 ekip. Wyjątkowość Electrum Ekiden wynika z kilku powodów. Po pierwsze to piękna i szlachetna idea niesienia pomocy naszym małym podopiecznym z Hospicjum.

I – co cieszy – to właśnie był główny powód większości startujących biegaczy, zatem: chęć pomocy. 30 procent z opłaty startowej każdej drużyny organizatorzy przeznaczą na naszą rzecz. Po drugie, uczestnicy zyskują niepowtarzalną szansę aby przebiec… maraton. Taki prawdziwy, liczący dokładnie 42 km 195 m. Oczywiście nie samodzielnie, bo we współpracy w ramach sześcioosobowego zespołu. Każdy z nich miał do przebiegnięcia określony dystans na swojej zmianie.

Po trzecie wreszcie, to bieg dla każdego. Tu nie liczy się wynik, ważny jest udział. Dlatego na starcie pełno było drużyn amatorskich, wśród których niemało było zawodników, dla których Ekiden był pierwszym „poważnym” biegiem w życiu.

A startowały drużyny tworzone zarówno przez firmy i instytucje, ekipy lekarzy, służb, wolontariuszy. Nie zabrakło też naszej, fundacyjnej reprezentacji. I tak jest co roku. Nowością był bieg Junior rozegrany w przeddzień Ekidenu. Uczestniczyły w nim dzieci, rywalizujące na dystansie 400 metrów. Mali uczestnicy również wspomagali swoim występem naszej maluchy. Był to zatem piękny przykład akcji: Dzieci – dzieciom!

Pierwsi na mecie zameldowali się zawodnicy drużyny OSTII- Ośrodek Szkolenia Trenerów i Instruktorów, z czasem 02:26:52. Tuż za nimi uplasowała się ekipa 18. Pułk Rozpoznawczy z Białegostoku (02:35:18), a na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Stowarzyszenia Hajnówka Biega 1 (02:44:59). Najszybszą drużyną były „Błyskawice”, którym pokonanie dystansu ponad 42 km zajęło 3 godz., 18 minut i 23 sekundy.

W imieniu organizatorów, ale przede wszystkim w imieniu naszych hospicyjnych podopiecznych pragniemy z całego serca podziękować wszystkim uczestnikom obu biegów. Po raz kolejny dowiedliście swoją postawą i chęcią uczestnictwa, że zawsze możemy na Was liczyć. Dzięki temu, że pobiegliście my możemy jeszcze lepiej zajmować się nieuleczalnie chorymi dziećmi z Hospicjum. Dziękujemy!!! I do zobaczenia za rok!

Wkrótce na naszej stronie pojawi się fotorelacja, a w między czasie zachęcamy do obejrzenia video relacji z biegu zrealizowanej przez portal BIA24.pl.