W niedzielę wieczorem – dokładnie o 19.00 – w oknach na całym świecie rozbłysły świece. W ten symboliczny sposób tysiące osób wzięły udział w Międzynarodowym Dniu Palenia Świec, które obchodzone jest w drugą niedzielę grudnia.  To wyjątkowe święto już po raz kolejny było obchodzone w naszym regionie z inicjatywy Fundacji „Pomóż Im”, które prowadzi Domowe Hospicjum dla Dzieci.

W tym roku akcja nie ograniczyła się tylko do wspólnej mszy, która stała się okazją do wspomnień byłych podopiecznych Hospicjum. Mszę, która odbyła się w niedzielny wieczór w Kościele pw. Przemienienia Pańskieg z udziałem rodzin naszych hospicyjnych podopiecznych – obecnych i byłych – celebrował JE ks. Biskup Henryk Ciereszko.  

Z inicjatywy władz ośrodka TVP 3 Białystok, przez dwa dni – w sobotę i niedzielę na terenie kilku białostockich galerii handlowych, m.in.: Galerii Alfa, Atrium Biała, Outlet Białystok, Outlet Center, Galeria Jurowiecka i w Centralu spotkać można było wyjątkowych wolontariuszy z puszkami Fundacji – byli to dziennikarze znani z anteny białostockiej TVP, którzy wspólnie, ramię w ramię z naszymi wolontariuszami kwestowali na rzecz naszego Hospicjum. W tych dniach można było również kupić specjalne świece.

W wyniku przeprowadzonej w ciągu weekendu zbiórki do puszek oraz ze sprzedaży świec udało się nam zebrać dokładnie: 15 505,40 zł! 

To dzięki Państwa hojności możemy radować się z tak cudownego wyniku. Dzięki Wam i Waszej ofiarności będziemy mogli sfinansować i zorganizować codzienną opiekę nad maluchami przebywającymi w Domowym Hospicjum dla Dzieci. Zbliżający się koniec roku, zima, nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to trudny czas wymagający dodatkowych środków – związany m.in. z koniecznością zakupu ciepłych ubrań czy opału. To też trudny moment w roku z uwagi na zwiększoną liczbę zachorowań co zarazem wiąże się ze wzmożoną i zwiększoną intensywnością wizyt zespołu medycznego.

W Polsce, święto jest obchodzone zaledwie od kilku lat. Międzynarodowy Dzień Palenia Świec skłania do głębokiej refleksji nad kruchością ludzkiego życia, stanowi symboliczny wyraz niewyobrażalnej wręcz tęsknoty, a przede wszystkim jest bezpośrednią okazją do wspomnień związanych z dziećmi, które w wyniku różnych sytuacji – chorób czy też wypadków – odeszły z tego świata. To wydarzenie, które ma jednak przede wszystkim dawać nadzieję, że dzieci pożegnane i opłakane przez cierpiących rodziców, są już szczęśliwe, nie czują bólu, strachu, cierpienia.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tego pięknego przedświątecznego dzieła: kierownictwu i wszystkim pracownikom TVP Białystok za zaangażowanie w zbiórkę, wolontariuszom, którzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania wspomagając dziennikarzy w prowadzonej zbiórce do puszek a przede wszystkim dziękujemy wszystkim darczyńcom! Każdemu spośród tych, którzy wsparli nas choć symboliczną złotówką. Wasz gest naprawdę ma znaczenie! Dziękujemy!