„Pola Nadziei” – to już siódma edycja kampanii społecznej, którą na Podlasiu organizuje nasza Fundacja. Hasło jej tegorocznej odsłony brzmi: „A nadzieja może wszystko…”. Nieodłącznym elementem każdej edycji jest tzw. „Żonkilowa” kwesta, która w tym roku odbyła się w minioną niedzielę. Naszych fundacyjnych wolontariuszy ubranych w charakterystyczne, żółte koszulki z czerwonym logo można było spotkać w wielu miejscach całego regionu – w Białymstoku, Łomży, Ełku, Sokółce i wielu mniejszych miejscowościach.
W niedzielę 21 maja, miała miejsce główna część Kampanii „Pola Nadziei”, czyli zbiórka funduszy na rzecz podopiecznych domowego hospicjum dla dzieci.
Białostocki „sztab” kwesty został zorganizowany w Galerii Jurowieckiej. Tam też powstała specjalna, „żonkilowa” strefa. Na wszystkich, którzy przyszli do galerii czekała prawdziwa moc atrakcji -między innymi: malowanie twarzy, darmowe porady rehabilitantów z FCMedu, pokaz ratownictwa medycznego, pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku. Barwną zumbę zatańczli uczniowie Fabryki Tańca. Dodatkowo salon „Twój styl” proponował paniom wyjątkowy dzień metamorfozy. Specjaliści wizażu indywidualnie dobiorali fryzury i makijaż.
Atrakcje czekały również na mieszkańców Łomży, którzy odwiedzili w tym dniu Galerię Veneda. Wzorem lat ubiegłych, tam także nie brakowało licznych atrakcji, wśród których były pokazy taneczno – artystyczne, strzelectwa, urządzeń elektropneumatycznych, projektowania i wykorzystywania elementów przestrzennych, programowania mikroprocesorów i pojazdów zdalnie sterowanych. Była też wystawa samochodów i wiele innych atrakcji, jak chociażby jedyne w swoim rodzaju zawody robotów.Na miejscu można było kupić wyroby ceramiczne, wykonane przez wychowanków bursy szkolnej nr 3 Łomży, która od lat aktywnie angażuje się w Kampanię.
W niedzielę nasi wolontariusze byli praktycznie wszędzie –  w galeriach handlowych – we wspomnianej już Galerii Jurowiecka, ale też Atrium Biała, Antoniuk oraz Auchan Hetmańska i Produkcyjna, w Parku Planty oraz na Rynku Kościuszki, w sklepach PSS Społem a także w ponad 50 parafiach w Białymstoku i okolicy.
Dodatkowo kwestowaliśmy także w Ełku, Sokółce, Kleszczelach i wielu mniejszych miejscowościach całego regionu.
Celem jaki od lat przyświeca „Polom nadziei” jest rozpowszechnianie idei bezinteresownej pomocy na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci i ich najbliższych. To ogólnopolska akcja, którą realizują wyłącznie hospicja. Jesienią w wielu miejscach i dzięki życzliwości wielu instytucji posadziliśmy żonkile, które symbolizują nadzieję. Kwiaty zakwitły wiosną i mają w symboliczny sposób zwrócić uwagę na trudny los naszych podopiecznych. Ta szczególna kampania społeczna ma przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na chorobę i cierpienie osób, które znajdują się w najbliższej okolicy.
Teraz czas na podsumowanie efektów całodziennej zbiórki i liczenie pieniędzy, które nasi darczyńcy wrzucali do puszek. Po raz kolejny, mieszkańcy regionu pokazali że drzemie w nas ogromna wrażliwość na los cierpiących i chorych. Co cieszy – nikt nie przechodził wobec naszych wolontariuszy obojętnie.
Pragniemy z całych sił i całego serca podziękować za zaangażowanie wszystkim osobom, instytucjom oraz firmom. Dziękujemy wolontariuszom za, pracownikom i władzom Galerii Handlowych – w szczególności zaś Galerii Jurowiecka oraz Veneda w Łomży. Dziękujemy proboszczom parafii, które serdecznie przyjęły naszych wolontariuszy, mediom za liczne relacje z niedzielnej zbiórki, dzięki czemu idea Kampanii może wybrzmieć jeszcze głośniej, docierając do znacznie większego grona odbiorców. Przede wszystkim zaś pragniemy podziękować wszystkim ludziom o pięknych i szlachetnych sercach za każdą – nawet symboliczną – złotówkę, która trafiała do naszych puszek!
Oficjalne podsumowanie efektów tegorocznej odsłony Kampanii „Pola Nadziei” odbędzie się 21 czerwca w „Spodkach”, w Wojewódzkim Ośrodku Animacji i Kultury.
Pragniemy najpiękniej jak to możliwe, z całego serca podziękować wszystkim tegorocznym partnerom, firmom, instytucjom i osobom prywatnym zaangażowanym w finałową zbiórkę. Bez was i waszej pomocy nie byłoby to możliwe! W szczególności dziękujemy:
– Galerii Jurowieckiej
– Salon Fryzjerski, Wizażu i Stylizacji – Twój Styl
– Agacie Jankowskiej i Magdalenie Skrzyckiej za zdjęcia
– Podlaskiej Akademii Fotografii za wypożyczenie profesjolanego sprzętu fotograficznego:
– Fabryce Tańca za niezwykle energetyczny pokaz tanca
– Zespołowi Gimnastyki Artystycznej z SP 12 za wystep
– Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA za stanowisko pomiaru cisnienia i glukozy
– FCMed, za stanowisko: platforma dynamograficzna do oceny balansu ciała i prawidłowego obciążenia stóp.
Fot: Agata Jankowska, Magdalena Skrzycka