W piątek, 16 października, w wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Fundacja „Pomóż Im” zainaugurowała 6 edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej „Pola Nadziei”. Chwilę po oficjalnej części, kilkuset uczestników spotkania – uczniów i przedszkolaków z całego regionu udało się na pobliskie Planty, gdzie zasadzono 5 tysięcy cebulek żonkili. W ten sposób wiosną powstanie pierwsze Miejskie Pole Nadziei.

W uroczystej inauguracji, oprócz uczniów i nauczycieli, wzięli również udział Wojewoda Podlaski Wiesław Żyliński, wiceprezydent Białegostoku Rafał Jóźwiak, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Cezary Mielko.

Tworzenie symbolicznych pól nadziei to stały element wszystkich żonkilowych kampanii. Jak mówił podczas rozpoczęcia prezes Fundacji „Pomóż Im”, Arnold Sobolewski: Dzięki temu tysiące mieszkańców naszego miasta spacerujących co niedzielę tymi alejkami będzie świadkami powstawania pola, które ma nieść nadzieję. I w ten sposób również ma przypominać im, że są wśród nas osoby, niestety bardzo wiele osób, które wymagają pomocy, wsparcia, a przede wszystkim konkretnych działań, które przyniosą im nadzieję. Nadzieję, że może być lepiej.

Jak co roku, regionalnym koordynatorem tego dzieła jest Fundacja „Pomóż Im”.

Ubiegłoroczna, jubileuszowa edycja była rekordowa, a przez to i wyjątkowa. – To dzięki Waszemu zaangażowaniu, dzięki tak wielu placówkom i instytucjom, które w ubiegłym roku pozytywnie odpowiedziały – po raz kolejny zresztą – na nasz apel o włączenie się w Pola Nadziei, nasza regionalna odsłona przyniosła drugi w kraju wynik zbiórki publicznej. To dzięki waszemu zaangażowaniu i wrażliwemu sercu mieszkańców naszego regionu mogliśmy pomóc tak wielu potrzebującym.

Podczas poprzedniej, 5 edycji do akcji włączył się 144 instytucje i placówki oświatowe z całego regionu. W tym roku jak dotąd zgłosiło się już 120 podmiotów. W trakcie tworzenie ubiegłorocznych pól wykorzystano 7 tysięcy sadzonek. 6 edycja przynosi jednak zdecydowaną zmianę. W Białymstoku, tylko na Plantach wiosną przyszłego roku zakwitnie 5 tysięcy żonkili, a w sumie, w całym regionie przybędzie ich aż o 12 tysięcy – bo doroczna akcja to de facto dosadzanie kolejnych cebulek.

Kampania ma również na celu promowanie wolontariatu. Co roku, Fundacja organizuje specjalny kurs dla osób, które chcą się podjąć tego trudnego, ale jakże pożytecznego zajęcia. W trakcie kursu wolontariatu podczas 5 edycji przeszkolono ponad pół tysiąca osób. A, co ciekawe, w czasie całej ubiegłej kampanii Fundację wspomagało ponad 1000 osób w całym województwie.

Wolontariusze – również ci, którzy ukończyli kurs – brali udział w dorocznej żonkilowej kweście, z której dochód trafia na pomoc podopiecznym Domowego Hospicjum. Dzięki zebranym środkom – a była to kwota niemal 230 tysięcy złotych, Fundacja mogła objąć opieką 52 podopiecznych, sfinansowała również 607 wizyt lekarskich, 2199 wizyt pielęgniarskich, 1226 wizyt rehabilitacyjnych oraz 221 spotkań z psychologiem. W okresie trwania Kampanii od października do czerwca tego roku zespoły medyczne Fundacji pokonały łącznie 229 473 km w drodze do domów pacjentów hospicyjnych.

„Pola Nadziei” to ogólnopolska akcja promująca ideę opieki hospicyjnej, uwrażliwiająca na potrzeby osób niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych, a także osób przebywających w żałobie. W ramach akcji prowadzone są działania edukacyjne na uczelniach, w szkołach i przedszkolach. Dzięki nim Fundacja dociera też do osób zainteresowanych wolontariatem. Ważnym celem akcji jest również zbieranie funduszy na rzecz bieżącej działalności Domowego Hospicjum dla Dzieci.

Kampania przebiega w dwóch etapach: jesiennym oraz wiosennym. Jesienią i zimą placówki, które zdecydowały się o włączeniu w to przedsięwzięcie organizują kiermasze, występy, licytacje, z których dochód jest przeznaczany na pomoc podopiecznym Hospicjum. Wiosną odbywają się natomiast zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach, konkursy, projekcje filmu o tematyce paliatywno-hospicyjnej, kurs dla wolontariuszy oraz tzw. „Żonkilowa kwesta”.