1,5% podatku, a nie jak w poprzednich latach 1% – to najłatwiejsza do przekazania, a zarazem najważniejsza forma pomocy, jaką otrzymuje nasza fundacja. Czas rozliczeń nadchodzi. Warto pamiętać w tym czasie nasz KRS :): 0000 288 520.

1,5% podatku. Skąd ta zmiana?

Ze względu na znaczne podwyższenie kwoty wolnej od podatku (z 8 000 do 30 000 złotych) część osób, o najniższych dochodach nie zapłaci fiskusowi nawet złotówki. Inni zapłacą go jedynie od nadwyżki ponad 30 tysięcy, a więc zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. Ponieważ więc znacząco obniży się suma tych podatków, 1% również wyniesie sporo mniej. Dlatego Sejm ostatecznie przyjął rozwiązanie proponowane przez największe organizacje pożytku publicznego. 1% zastąpiono 1,5%.

1,5% podatku. To znaczy ile?

Dla Fundacji „Pomóż Im” 1,5% podatku to podstawa funkcjonowania. Bez tych środków nie byłoby szans na standard opieki, jaki zapewnia nasz zespół. To regularne wizyty, nie tylko pielęgniarek i lekarzy, ale też fizjoterapeutów, psychologów, asystentki rodziny i pracownika socjalnego.

W poprzednim roku z tytułu 1% podatnicy przekazali nam 1 milion 852 tysiące 549 złotych i 26 groszy. To był wspaniały, rekordowy wynik, który na kolejny rok zapewnił naszym podopiecznym poczucie bezpieczeństwa.

1,5% podatku. Kiedy i jak przekazać?

Wystarczy wpisać numer KRS w odpowiedniej rubryce w zeznaniu podatkowym. Jeśli rozliczenia dokonujemy korzystając z usługi e-PIT, w dokumencie zawarta zostanie automatycznie OPP, której przekazaliśmy 1% w poprzednim roku. KRS można też zmienić. Nasz numer to 0000 288 520.

Jeśli chodzi o terminu składania druków PIT, zostały one ujednolicone. Dzięki temu wszystkich rozliczeń dotyczy obecnie jedna data. W roku 2023 jest to 2 maja.  

Aktualne druki PIT

Wszystkie druki, a także linki do rządowych stron rozliczeń można znaleźć na naszej specjalnej podstronie: pomozim.org.pl/1procent.

Można tam też skopiować nr KRS czy wysłać go SMS-em do najbliższych i znajomych. Nasza półtoraprocentowa kampania już się zaczęła. Pojawiły się pierwsze billboardy, a także odnośniki w internecie.

1,5% podatku. Dlaczego warto?

Na szczęście świadomość tego, jak ważna to pomoc oraz że nic ona nie kosztuje, jest coraz wyższa. W poprzednim roku podatnicy w woj. podlaskim przekazali OPP 92% środków, które w ogóle mogły trafić do takich organizacji.

Dla wielu z nich, również naszej, to najważniejsze wsparcie. Nie wymaga też dzielenia się dodatkowymi pieniędzmi, podatnik i tak oddałby je do Urzędu Skarbowego. Dzięki własnej decyzji część tej należności idzie na wspaniały cel.

Serdecznie zapraszamy do takiego rodzaju wsparcia, jeśli jeszcze ktoś go nie udziela. Przypomnijmy, że druki i linki znajdą Państwo tutaj.

A wszystkich, którzy chcą wspierać ciężko chore dzieci w inny sposób, zapraszamy na naszą stronę dedykowaną pomocy: pomozim.org.pl/chce-pomoc.

Czytaj także:

Jak starano się o zmianę na 1,5% (portal NGO.pl)