Fot. Łukasz Kononiuk | Zabiegana Fotografia

Właśnie zakończyliśmy ponad trzy tygodniową przygodę z Electrum Ekiden 2020. Blisko 1000 biegaczy podjęło wyzwanie rzucone przez Fundację Białystok Biega – organizatora wydarzenia i wzięło udział w 6 edycji Sztafety Maratońskiej Electrum Ekiden Virtual. Jak mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega:

– Pandemia uniemożliwiła nam organizację sztafety w formie, w jakiej znamy ją od lat. Nie było nam dane spotkać się na stadionie lekkoatletycznym. Nie mogliśmy jednak biernie się temu przyglądać. Od 2015 roku pomagamy przecież Fundacji „Pomóż Im” poprzez bieganie. Nie chcieliśmy tego przerywać, więc zaproponowaliśmy biegaczom sztafetę wirtualną. Każdy mógł biegać tam gdzie chce i gdzie może. Każda drużyna wyznaczała swój start i swoją metę, ważne, aby trzymać się zasad – dystans 42,2 km musiał się zgadzać.

 

W sportowej rywalizacji wzięły udział nie tylko drużyny z Polski, ale również zagranicy. Na „starcie” wirtualnego biegu stanęli biegacze z Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy i Niemiec. Paradoksalnie, nowa  wirtualna formuła sztafety nie ograniczyła zasięgu imprezy, wręcz przeciwnie.

– Wiedzieliśmy, że zebranie drużyny do takiego wirtualnego biegania nie jest łatwe. Tym bardziej fakt, że w naszej rywalizacji wzięło udział prawie 160 drużyn, czyli niespełna 1000 zawodników, bardzo nas cieszy. Nowa formuła pozwoliła na start drużyn z całej Polski i z tej okazji skorzystało prawie 300 osób! Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy zdecydowali się wystartować i tym samym wspierać Hospicjum dla Dzieci – dodaje prezes Fundacji Białystok Biega.

 Uczestnicy 6 edycji Electrum Ekiden przyczynili się do wsparcia naszych Podopiecznych. W tym roku ponad 12 000 zł Fundacja Białystok Biega – organizator sztafety przekaże na rzecz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Od 2015 roku Fundacja Białystok biega przekazała na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci łącznie ponad 140 tys. złotych.

– Biegacze po raz kolejny pokazali, że nie tylko mają wspaniałą formę, ale również ogromne serca. Udział w sztafecie Elektrum Ekiden w tak szczególnie trudnym czasie, czasie pandemii to dla nas
i naszych Podopiecznych ogromne wsparcie. To finansowe, choć jest niezmiernie istotne to równie ważna dla nas jest świadomość, że  cokolwiek się dzieje mamy blisko ludzi, którym los nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin nie jest obojętny. Serdecznie dziękujemy za każdy przebiegnięty kilometr
z myślą o Maluchach z Hospicjum, za każdy uśmiech, który mogliśmy oglądać na zdjęciach i filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych oraz za każdą wpłaconą złotówkę. Takie inicjatywy są znaczącym wsparciem dla naszej codzienne działalności, dzięki nim bowiem możemy nieprzerwanie sprawować opiekę nad, w tym momencie 34 nieuleczalnie chorych dzieci z całego województwa podlaskiego – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”.

Choć w tym roku Electrum Ekiden odbył się wirtualnie to emocje towarzyszące uczestnikom  sztafety były jak najbardziej realne. Radość i uśmiech miłośników biegania, którzy dzielili się z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych swoimi osiągnięciami potwierdzają, że można łączyć pasję z pomaganiem i, że dbając o siebie i swoją sprawność fizyczną można zadbać również o innych.

Ogromne i płynące prosto z serca podziękowania składamy Grzegorzowi Kuczyńskiemu i Fundacji Białystok Biega, która jest z nami i naszymi Maluchami od 2015 roku. Za profesjonalizm i 200 % zaangażowanie ! Dziękujemy, także wszystkim Uczestnikom sztafety. Za Wasz trud, poświęcenie i  ogromne, otwarte na potrzeby innych serca. Tegoroczne Electrum Ekiden to już historia, ale pomoc, która dzięki Wam trafi do naszych Podopiecznych, sprawi, że  każdy  kolejny ich  dzień będzie lepszy.