Za nami teoretyczna część kursu dedykowana przyszłym wolontariuszom Fundacji. Jeśli ktoś skończył 16 lat i chce pomagać innym, to był właśnie czas dla niej lub niego.

Nadal obowiązują obostrzenia, więc nie mogliśmy się spotkać osobiście w tak dużym gronie. Kurs odbywał się online.

Zaczęła go wiceprezes Fundacji „Pomóż Im” Krystyna Skrzycka, która opowiedziała o naszych początkach oraz działalności. Wyjaśniała czym na co dzień zajmuje się Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Następnie koordynator wolontariatu, Dominika Chimkowska, przedstawiła jak można pomagać w naszej Fundacji i dlaczego warto to robić. Uczestnicy zapoznali się również z prawami i obowiązkami wolontariusza wynikającymi z  ustawy oraz zasadami  współpracy z Fundacją.

Ostatnią część pierwszego spotkania poprowadziła doc. Katarzyna Muszyńska-Rosłan, przewodnicząca rady fundacji „Pomóż Im”, a na co dzień lekarz i zastępca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W czasie prelekcji kursanci dowiedzieli się dlaczego obecność wolontariuszy na dziecięcym oddziale onkologicznym jest taka ważna.

Kolejnego dnia uczestnicy spotkali się z Kamilem – jednym z naszych najbardziej zaangażowanych wolontariuszy oraz Edytą Kapicą, hospicyjną pielęgniarką. Prowadzący dzielili się swoimi doświadczeniami opowiadając czego można spodziewać się pełniąc w fundacji rolę wolontariusza.

Trzecia sesja oznaczała niezwykłe spotkania z dwojgiem członków zespołu hospicjum. Psychologiem Barbarą Kochman i lekarzem, doktorem Dariuszem Kuciem. Basia podkreślała, że choć pomaganie jest bardzo szlachetne, nie należy zapominać o sobie. Doktor Kuć opowiedział o swoich początkach w hospicjum, pracy i doświadczeniach w opiece z pacjentami.

Po wartościowej części merytorycznej przyszedł czas na nauki praktyczne. Obowiązkowo każdy wolontariusz musi przejść kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. I, choć ratownik medyczny Marcin Tomaszuk, prowadził go online, zrobił to tak brawurowo i przystępnie, że uczestnicy bez problemu zdali test.

Na kursantów czekają teraz praktyki. Zaangażowanie w akcję #sercedlahospicjum, a potem udział w kolejnych. Na tych, którzy przejdą próbę (a przejdzie ją każdy, kto naprawdę chce zmieniać świat na lepszy J), czekają certyfikaty. Jesteśmy też przekonani, że na stałe zostanie w nich chęć pomagania potrzebującym.

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem Fundacji „Pomóż Im”…

Zadzwoń: 605 460 330.

Napisz: dominikachimkowska@pomozim.org.pl

Czekamy na Ciebie. Być może pomaganie jest Twoim przeznaczeniem :).