W ciągu dwóch dni udało się przebadać ok. 140 dzieci w wieku do 6 lat pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych. Bezpłatne badania USG odbywały się w czwartek i piątek w ustawionym na Rynku Kościuszki ambulansie. Akcję badań profilaktycznych przeprowadziła Fundacja Ronalda McDonalda przy współpracy z Fundacją „Pomóż Im”.

Zainteresowanie darmowymi badaniami USG przerosło oczekiwania organizatorów. Udział w nich był możliwy jedynie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej, która odbyła się kilkanaście dni temu. W efekcie już po kilku godzinach przyjmowania zgłoszeń koordynująca zapisy Fundacja „Pomóż Im” z przykrością musiała odmawiać tym, którzy się spóźnili, bo liczba miejsc, co jasne, musiała być ograniczona. Ambulans co prawda dysponował dwoma stanowiskami do badań, ale po wizycie w Białymstoku, lekarze z Fundacji McDonalda wyruszyli do kolejnego miasta na zaplanowanej wcześniej trasie.

To jednak pokazuje skalę potrzeb w zakresie badań profilaktycznych u najmłodszych, ale też – co cieszy – rosnący poziom świadomości rodziców, którzy rozumieją, że tak niewiele trzeba, aby odpowiednio zadbać o zdrowie swoich pociech. Proste, nieinwazyjne badanie USG, które trwa zaledwie kwadrans może skutecznie zminimalizować ryzyko podstępnie, bo bezobjawowo, rozwijających się, niebezpiecznych chorób.

Badania odbyły się w dniach 26-27 listopada na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Lekarze przyjmowali małych pacjentów w nowoczesnym ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda, który jest mobilną stacją medyczną, wyposażoną w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Po przebytym badaniu rodzice otrzymywali wyniki badania oraz ewentualne porady lekarskie. Na pokładzie ambulansu zespół medyczny wspierali wolontariusze Fundacji „Pomóż Im”.