Łóżko jest najważniejszym meblem. Szczególnie w szpitalu, prawda? No to mamy – nowiutkie, elektryczne, w pełni sterowane, wraz z szafkami, a dodatkowo wózki. Ten skarb dotarł właśnie do Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Dostawę zorganizowaliśmy dzięki wsparciu Fundacji DKMS.

– Teraz dzieciom będzie wygodnie i mamy nadzieję, że będą śniły piękne sny – mówi wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”, Krystyna Skrzycka.

– Nasi pacjenci często przebywają w szpitalu przez długi okres, czasem są to nawet miesiące. Wiele dzieci praktycznie cały ten czas spędza w łóżkach. O ile więc możemy mówić o jakimś komforcie przy okazji pobytu w szpitalu, to wygodne łóżko jest w tej kwestii podstawą – wyjaśnia profesor Maryna Krawczuk-Rybak, kierownik Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku.

„Człowiek jest geniuszem, kiedy śni” – to słowa jednego z największych twórców w historii kina, Akiro Kurosawy. Człowiek też się leczy, gdy śpi. Ale w tych łóżkach szpitalne życie toczy się również za dnia. Dzieci odpoczywają w nich po trudach badań i terapii, a także grając w karty, zaglądając w tablet czy przekąszając kanapkę. Ich główki, brzuszki i plecy będą miały wygodniej. Sprzęt wyposażony jest też w niezwykle istotne systemy. Jak np. system ważenia pacjenta, podświetlania nocnego czy też zjeżdżania do poziomu poniżej 40 cm, co gwarantuje bezpieczeństwo dziecka. Każda z tych funkcji w wydatny sposób ułatwia opiekę nad pacjentami. Dlatego to jest tak niebywale istotny mebel. Od dziś, dzięki naszej współpracy z Fundacją DKMS, jest to sprzęt nowoczesny.

– Istotą Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów Fundacji DKMS jest pomoc na wszystkich etapach choroby – od momentu diagnozy, poprzez leczenie, aż do całkowitego powrotu do zdrowia. Aby nasz program jak najlepiej odpowiadał na aktualne potrzeby chorych, współpracujemy z ekspertami z dziedziny hematoonkologii, dietetyki, psychoonkologii i rehabilitacji, oraz z organizacjami działającymi na rzecz pacjentów. Dzięki wspólnemu działaniu z Fundacją „Pomóż im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci, mogliśmy poznać potrzeby najmłodszych pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego i przekazać darowiznę w kwocie  194 887,20 złotych na zakup specjalistycznych łóżek i wózków. Bardzo cieszymy się z finalizacji zakupu. Każde wsparcie pacjentów, którego jesteśmy częścią, ogromnie nas cieszy – mówi Monika Mizerska-Gryko, Lider Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, Fundacja DKMS.

Jak wynika z wypowiedzi pani Moniki z DKMS inwestycja kosztowała prawie 200 tysięcy złotych. W sumie to 16 łóżek szpitalnych, 16 szafek przyłóżkowych i 3 wózki do transportu dzieci w pozycji siedzącej. Dwa wózki trafiły do kliniki, a jeden dodatkowo na potrzeby naszego domowego hospicjum dla dzieci. To sporo pieniędzy, ale przede wszystkim ogrom dobra. Dlatego wspaniale mieć takich przyjaciół jak DKMS.

Niezmiennie trzymajcie kciuki za naszych bohaterów z onkologii. Życzymy im kolorowych snów!