Fundacja „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci realizuje projekt Moc Pomocy 2. Inicjatywa finansowana jest z Dotacji Fundacji DKMS.

Projekt zapewni wsparcie psychologiczne rodzinom dzieci z województwa podlaskiego będących po leczeniu onkologicznym lub znajdujących się pod opieką poradni. Pomoc obejmuje również personel medyczny Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku, a także wolontariuszy odwiedzających dzieci leczone w klinice.

Moc pomocy również dla wolontariuszy

W ramach projektu doświadczeni psychologowie i psychoterapeuci przeznaczą 140 godzin na zajęcia indywidualne i warsztaty grupowe z odbiorcami zadania. Z pomocy skorzysta minimum 50 osób.
MOC POMOCY 2 jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu, w którym uczestniczyły 34 osoby. 15 rodziców chorych dzieci i 19 przedstawicieli personelu medycznego Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku.

  • Warsztaty dla personelu spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem lekarzy. Koleżanki i koledzy pozytywnie je ocenili i wyrazili chęć kontynuacji spotkań z psychologiem. Postanowiliśmy więc zawnioskować do Fundacji DKMS o kolejny grant na to działanie – mówi dr Eryk Latoch, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”, a zarazem lekarz w klinice.

Tegoroczny projekt obejmuje też działania z wolontariuszami.

  • Nasi wolontariusze odwiedzają chore dzieci regularnie. Spotkać ich można w klinice trzy razy w tygodniu – mówi Joanna Godlewska, koordynator wolontariatu Fundacji „Pomóż Im”. – Organizują dzieciom różne aktywności, bawią się z nimi, wspólnie spędzają czas. Słowem – umilają pobyt w szpitalu. Wolontariusze mierzą się na oddziale z różnymi emocjami – tymi dobrymi i złymi. Sam fakt, że spotykają się z ciężko chorymi dziećmi w czasie terapii, jest dla nich trudny. Dlatego pomyśleliśmy o wsparciu wolontariuszy i zapewnimy im w ramach projektu siedem warsztatów z psychologiem – dodaje Joanna Godlewska.

Przytulniej w pokoju psychologa

Projekt objął jeszcze jedno działanie – doposażenie pokoju psychologa w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK, który widać na zdjęciach.

  • Dotychczasowy pokój miał dosyć surowy wystrój, na wzór szpitalnych gabinetów lekarskich – mówi Joanna Czupryńska-Kwiatkowska z Fundacji „Pomóż Im”.  – Z uwagi na fakt, że prowadzone są w nim trudne rozmowy z rodzinami chorych dzieci, postanowiliśmy uczynić to miejscem bardziej przyjaznym i przytulnym. Stąd, dzięki dotacji Fundacji DKMS, w pokoju znalazło się miejsce na przestronną i wygodną kanapę, komplet foteli, przytulny dywan i klimatyczne ozdoby. Całość zaaranżowaliśmy w kolorystyce zielono-koralowej, a więc dość odważnej jak na standardy szpitala. Na tyle jednak stonowanej, aby sprzyjała rozmowom z psychologiem – podkreśla Joanna Czupryńska-Kwiatkowska.

Kto może dołączyć?

Warsztaty dla personelu medycznego mają charakter zamknięty. Niemniej Fundacja „Pomóż Im” zaprasza do skorzystania z projektu wolontariuszy oraz rodziców i opiekunów dzieci po leczeniu onkologicznym i będących pod opieką Poradni Onkologii i Hematologii w Białymstoku.

Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla rodziców i rodzin dzieci będących pod opieką Poradni Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku, a także po zakończonym leczeniu. Zadzwoń: 663 580 590 lub wyślij SMS na ten sam numer z prośbą o wyznaczenie terminu konsultacji.

Projekt potrwa do końca marca 2024 roku. 

Dotacja Fundacji DKMS, będąca elementem Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, skierowana jest do organizacji pozarządowych działających na rzecz pacjentów walczących z nowotworami i chorobami układu krwiotwórczego.
W tym roku środki są przyznawane na inicjatywy i projekty obejmujące wsparcie psychologiczne dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Więcej o inicjatywie można znaleźć na stronie: https://www.dkms.pl/dotacja-fundacji-dkms.

Czytaj także:

Moc Pomocy zdobyło ponad 30 osób

Bądź świadomy, nie tylko we wrześniu