Kilkanaście miesięcy temu, bo w grudniu 2014 roku, otrzymaliśmy niesamowitą informację – Polsko – Słowiańska Federalna Unia Kredytowa -polonijna instytucja finansowa udzielająca pożyczek dla mieszkających w USA rodaków, wsparła Fundację „Pomóż Im” niebagatelną kwotą w wysokości ponad 46 tysięcy dolarów. Pieniądze zostały przekazane na zakup nowoczesnego aparatu USG, z którego na codzień korzystają nasi podopieczni w Familijnym Centrum Medycznym.

W czwartek, 4 sierpnia przedstawiciele tej instytucji odwiedzili siedzibę Fundacji. Była to znakomita okazja do tego, aby podziękować tak hojnym darczyńcom, a przede wszystkim zaprezentować nowoczesne wnętrza i sprzęt Familijnego Centrum Medycznego. Nie zabrakło oczywiście wizyty w gabinecie USG, którego zakup został sfinansowany za pieniądze Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych.

Polsko – Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, to największa tego typu instytucja etniczna w USA. Powstała dokładnie 40 lat temu z myślą o wsparciu rodaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych w pozyskiwaniu przez nich środków na zakup domu czy mieszkania. Jak podkreślają przedstawiciele PSFCU, kilkadziesiąt lat temu kredyty hipoteczne w bankach były w praktyce niedostępne dla naszych rodaków. Stąd pojawił się pomysł utworzenia specjalnej instytucji, która będzie udzielała pożyczek na ten cel. Dziś PSFCU ma ponad 90 tysięcy członków, którzy powierzyli jej swoje oszczędności prowadząc tam rachunki. Co ważne, PSFCU jest organizacją non-profit co oznacza, że cały zysk jest przeznaczony na cele charytatywne. Organizacja wspiera polskie domy kultury działające w USA, szkoły, kościoły, funduje też stypendia najbardziej zdolnej młodzieży. Każdy z członków PSFCU wpłaca 10-dolarową składkę, deklarując zarazem cel charytatywny, na jaki mają zostać przeznaczone te pieniądze.

Środki które trafiły do Fundacji „Pomóż Im” w grudniu 2014 roku, pochodziły z pierwszej tego typu akcji przeprowadzonej wśród członków PSFCU, ukierunkowanej nie na zaspokajanie potrzeb polskiej społeczności w USA, ale na realizację projektów podmiotów działających w kraju. Oprócz białostockiej organizacji, „amerykański prezent” trafił również do hospicjów w Krakowie i Rzeszowie, gdzie również środki zostały przeznaczone na zakup i modernizację sprzętu medycznego, wykorzystywanego na codzień przez ich podopiecznych.