Miesiąc świadomości chorób nowotworowych u dzieci jest po to, by zjawisko to zrozumieć i mu zapobiegać.

Zrozumieć

Problemy rodzin, które dotyka nowotwór, to głównie leczenie, ale nie tylko. Do skutecznej walki z chorobą potrzebne jest wsparcie psychologiczne dziecka i jego najbliższych czy np. opieka dietetyka.

Ponad 1000 rodzin rocznie słyszy straszną diagnozę. To cios, po którym bardzo trudno się podnieść, a nie ma czasu na to, by leżeć po nim na przysłowiowych deskach. Wstać trzeba natychmiast, dlatego każda pomoc takim rodzinom jest na wagę złota.

Można to robić np. wspierając organizacje, takie, jak nasza, opiekujące się chorymi i ich najbliższymi. Od samego początku istnienia Fundacja „Pomóż Im” jest związana z Kliniką Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku.

Czasem choroba, niestety, wygrywa. Wówczas, w jej ostatniej fazie, bierzemy dzieci pod swoje skrzydła, by mogły spędzić czas pod czułą opieką, we własnym domu.

Zapobiegać

Miesiąc świadomości chorób nowotworowych u dzieci ma jednak przede wszystkim obudzić w nas, dorosłych, czujność. Bardzo groźna choroba zaczyna się często mało charakterystycznymi objawami. Utrata apetytu, senność, szybkie męczenie, bóle kostno-stawowe, nietypowe bóle głowy, częste stany gorączkowe czy podgorączkowe, mimo braku infekcji…

Ten katalog jest długi, ale nie chodzi o to, by niepotrzebnie wpadać w panikę. W zdecydowanej większości przypadków objawy nie będą miały nic wspólnego z nowotworem. Niemniej musimy być czujni, obserwować dziecko, nie bagatelizować takich sygnałów, a przy ich wystąpieniu, po prostu badać swoje pociechy.

Nowotwory dziecięce rozwijają się znacznie szybciej niż u dorosłych. Za to ich ogólna wyleczalność osiąga poziom około 80 %. Ta liczba stale rośnie, a powiększyć ją mogą, tak naukowe postępy w medycynie, jak i świadomość rodziców, dzięki której chorobę udaje się zdiagnozować we wczesnym stadium. Zmniejsza to również trudy ciężkiego przecież leczenia.

Miesiąc świadomości chorób nowotworowych u dzieci – symbol

Pozostaje wyjaśnić co dokładnie oznacza złota wstążka? Symbolizuje największą wartość – zdrowie dzieci, nawiązując do cennego kruszcu. Takie „złoto” jest najważniejszą życiową inwestycją.

Pamiętajmy:

obserwujmy nasze dzieci,

nie lekceważmy niepokojących objawów,

wykonujmy badania profilaktyczne (nie bójmy się prosić o skierowanie lekarze pierwszego kontaktu),

nowotwory dziecięce rozwijają się bardzo szybko, ale jeśli diagnoza jest wczesna, ich wyleczalność jest wysoka,

wspierajmy dzieci chore na nowotwory i ich rodziny.

Czytaj także:

Dzień Dziecka w hospicjum i na onkologii

Wymarzony” Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową