Perinatalna opieka paliatywna była tematem szkolenia, jakie przeprowadziliśmy w Poliklinice Ginekologiczno-Położniczej Arciszewscy.
Nasza praca w tym zakresie ma na celu zapewnienie kompleksowej opieki rodzicom, po tym, jak stwierdzono wadę śmiertelną u dziecka w łonie mamy. To opieka lekarska, pielęgniarska, psychologiczna i duchowa.
Przeczytaj: Perinatalna Opieka Paliatywna w Fundacji „Pomóż Im”
W całym procesie bardzo istotny jest udział osób, które rodzice spotykają na samym początku drogi, jeszcze przed trafieniem do nas. Kiedy trzeba przekazać im bardzo trudną prawdę i powiedzieć co dalej. Dlatego takie szkolenia są ważne i potrzebne.
W spotkaniu uczestniczyło prawie 30 osób ze świetnie znanej w Białymstoku Polikliniki Arciszewscy. Poruszane tematy skłoniły do dyskusji i refleksji, a to szczególnie cenne.
Karolina Siemienowicz, lekarz i koordynator perinatalnej opieki paliatywnej w naszej fundacji, przedstawiła aspekty prawne i socjalne po utracie dziecka. „Co warto mówić, a czego nie” – tak brzmiał tytuł prelekcji Barbary Kochman, fundacyjnej psycholog. Dr Dariusz Kuć – lekarz prowadzonego przez nas Białostockiego Hospicjum dla Dzieci – opowiadał natomiast o tym, co dzieje się po narodzinach śmiertelnie chorego dziecka. Taki maluch może przecież trafić pod naszą opiekę.
Powyższy fundacyjny zespół, podczas spotkania wsparł docent Janusz Zimowski – specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Taki skład zapewnia doskonałą, kompletną wartość merytoryczną szkolenia i dzielenie się bezcennymi doświadczeniami z codziennej praktyki.
Poprzez takie działanie „uzupełniamy” program kształcenia przedstawicieli zespołu medycznego. Wiedza o perinatalnej opiece paliatywnej to nisza, jaką staramy się wypełnić. Serdecznie zapraszamy do kontaktu zainteresowanych podobnymi spotkaniami.
Przeczytaj również:
Majka pobiegła do nieba. Opieka perinatalna Fundacji „Pomóż Im”