Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wystawę oryginalnych fotografii z lat pięćdziesiątych jednego z najbardziej znanych polskich fotografów Wojciecha Plewińskiego. Wystawę „Wielkie piękno” oglądać można od 12 lutego do 15 kwietnia 2016 r. w ramach Operowej Galerii Fotografii.

Niemal na zkończenie wystawy, 12 kwietnia o godzinie 18.00 w Sali Kameralnej Opery i Filahrmonii Podlaskiej odbędzie się aukcja fotografii, z której dochód przekazany będzie na rzecz Fundacji „Pomóż Im”.

Zaprezentujemy unikalny zestaw kilkudziesięciu oryginalnych fotogramów pochodzących z podróży Wojciecha Plewińskiego do Włoch – przedstawiających Asyż, Bolonię, Capri, Florencję, Monte Cassino, Neapol, Perugię, Rzym, San Marino, Udino czy Wenecję z lat 50. XX w.

– Myślałem o tych, co zostali po drugiej stronie – opowiadał fotograf w Radiowym Domu Kultury w Trójce. – Chciałem im przywieść coś, co by im pokazało to włoskie życie.

Ze swoich włoskich wakacji Artysta przywiózł imponującą kolekcję zdjęć. Fotografował miasta, ulice, sklepy, ludzi.

– Jest jedno zdjęcie, które bardzo lubię – wspomina. – Fontanna di Trevi, gdzie kręcone były filmy i przebywa dziś mnóstwo turystów, wtedy była pusta. W tej chwili jest to nie do wyobrażenia, tam jest taki tłum. A na zdjęciu tylko pięciu uchlapanych wapnem robotników, którzy wyskoczyli na chwilę, na kieliszek wina, odpocząć i popatrzeć. To są sytuacje, których nie da się już powtórzyć.

Wojciech Plewiński (ur. 31 sierpnia 1928 w Warszawie) – jeden z najbardziej znanych polskich fotografów teatralnych.

Autor ma w swoim dorobku ponad 500 okładek tygodnika „Przekrój”, z którym związany był przez wiele lat. Jest wielokrotnie nagradzanym członkiem FIAP i ZPAF. W 1959 roku rozpoczął współpracę z teatrami krakowskimi: Teatrem Rapsodycznym, Teatrem im. J. Słowackiego i Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej. Później fotografował również przedstawienia odbywające się na deskach Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, a następnie w całej Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku, Łodzi i Zakopanem. Przez wiele lat związany był również z Piwnicą pod Baranami.

Pod koniec lat 50. brał udział w spotkaniach muzyków Jazz Camping na Kalatówkach. Stamtąd pochodzi jedno z najlepiej znanych zdjęć Plewińskiego, przedstawiające Romana Polańskiego i Andrzeja Wojciechowskiego tańczących na stole w piżamach. Przez całe życie wykonywał portrety ludzi związanych z Krakowem; popularność zyskało m.in. zdjęcie Krzysztofa Komedy przedstawiające go tuż po wyjściu z wody.

Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie, m.in. w Hongkongu, Holandii, Meksyku, Niemczech, Austrii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Meksyku oraz we Włoszech.

Obecnie zdjęcia Plewińskiego znajdują się m.in. w archiwach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach czy Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie.