Fundacja „Pomóż Im” na terenie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku chce wybudować piękny i bezpieczny plac zabaw z myślą m.in. o jej podopiecznych – małych pacjentach onkologicznych – ale nie tylko. Na ten cel potrzebuje ponad 70 tysięcy złotych. W pomoc w zgromadzeniu tej sumy zaangażowali się m.in. artyści. W minioną niedzielę w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej, odbyły się dwa charytatywne spektakle – „Kot w butach”, z których dochód zostanie przeznaczony właśnie na ten cel.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku to miejsce szczególne. Specjaliści z UDSK każdego dnia walczą o zdrowie i życie najmłodszych pacjentów z całego regionu. Jednak w wielu wypadkach dzieci, które przebywają pod dachem placówki nie spędzają tego czasu tylko na leczeniu. Mogłyby – choć na moment – opuścić mury oddziałów by nacieszyć się piękną pogodą. Mogłyby, ale nie mają w praktyce takiej możliwości.

Jak dotąd na terenie szpitala nie było bowiem miejsca przystosowanego dla małych pacjentów, w którym w odpowiednich warunkach mogliby spędzić kilka minut na świeżym powietrzu. Dlatego Fundacja „Pomóż Im” prowadząca nie tylko Domowe Hospicjum dla Dzieci, ale też opiekująca się pacjentami z Kliniki Onkologii i Hematologii UDSK postanowiła działać.

– Już od dawna czyniliśmy starania, aby wybudować na terenie szpitala bezpieczny i komfortowy plac zabaw dla najmłodszych. Stworzony przede wszystkim z myślą o pacjentach onkologicznych, ale – co jasne – otwarty dla wszystkich dzieci przebywających na leczeniu w UDSK – informuje Arnold Sobolewski, prezes Fundacji.

– Wreszcie możemy zabrać się do realizacji inwestycji. Jej koszt jest jednak ogromny. Wybudowanie placu zabaw, który będzie spełniał bardzo restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i jakości to koszt ponad 70 tysięcy złotych – dodaje.

Z pomocą Fundacji przyszli m.in. artyści zaangażowani w wystawianą na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej bajkę muzyczną „Kot w butach”. Dzięki wsparciu ze strony władz Opery, w minioną niedzielę zorganizowano dwa specjalne przedstawienia, z których dochód wspomoże Fundację w realizacji tej inwestycji.

Również na ten cel zbierane były pieniądze m.in. podczas wyjątkowej aukcji charytatywnej zorganizowanej w trakcie „ostatkowego” balu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz obu szpitali klinicznych.

Jednocześnie, przedstawiciel Fundacji zwraca się z prośbą o wsparcie w spełnieniu marzeń wielu maluchów przebywających na co dzień w szpitalu.

– Wszelka pomoc jest nieoceniona, dlatego za każdą jej formę będziemy ogromnie wdzięczni. Jednocześnie chciałbym z całego serca podziękować twórcom spektaklu – pani Bernardzie Annie Bieleni – reżyser spektaklu, występującym w nim aktorom, Damianowi Tanajewskiemu, dyrektorowi Opery, a przede wszystkim rodzicom, którzy zdecydowali się kupić bilety i przyjść ze swoimi pociechami w niedzielę na przedstawienie. Dzięki Wam jesteśmy coraz bliżej tego celu i wierzę, że już wkrótce uda się nam go osiągnąć – dodaje Arnold Sobolewski.

Na zakończenie obu wyjątkowych spektakli, na wszystkich małych widzów czekała pyszna – słodka niespodzianka. A wszystko to za sprawą prawdziwej cukierniczej wirtuozerki – „Tortova by Aga”, która specjalnie z myślą o tym wydarzeniu przygotowała najpyszniejsze na świecie tory, które każdy z małych uczestników spektaklu mógł skosztować. Z tego miejsca pragniemy jednocześnie serdecznie i z całego serca podziękować za ten słodki podarunek! 

Dzięki sprzedaży biletów, które rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki na oba zorganizowane tego dnia spektakle oraz dzięki datkom, które trafiły do fundacyjnej puszki w zamian za pyszny kawałek tortu, udało się nam zebrać na planowany plac zabaw przy UDSK łącznie 7064,94 zł (cały zysk z przedsięwzięcia).