Ośmiomiesięczny Dawidek to nowy podopieczny Domowego Hospicjum dla Dzieci, które prowadzi Fundacja „Pomóż Im”. Chłopczyk cierpi na nieodwracalny i postępujący zanik mózgu. Ma kochających rodziców i oddane rodzeństwo. Jednak jego rodzina żyje na skraju ubóstwa, w bardzo trudnych warunkach. Mieszkają w jednoizbowym, drewnianym domku. Przypominamy, że nasza Fundacja postanowiła pomóc tej dzielnej rodzinie w zbieraniu pieniędzy na budowę nowego domu.

Rogienice Wielkie to  niewielka miejscowość w powiecie kolneńskim. To tutaj w skrajnie trudnych warunkach żyje rodzina Dawida. Stary i drewniany budynek po dziadkach jest niewielki. A do tego realnie grozi zawaleniem. Na około 30 m2 mieści się kuchnia i pokój, dodatkowo jest w bardzo złym stanie technicznym. Jest zatem nie tylko mały ale i niebezpieczny. Nie ma w nim łazienki, szwankuje też ogrzewanie. W jedynym pokoju  na  dwóch łóżkach śpią cztery osoby. Mama i mały Dawid noce spędzają w kuchni, bo choroba chłopca jest wyjątkowo ciężka i nieprzewidywalna. Potrzebne są kosztowne leki i stała opieka lekarska, którą zapewnia Hospicjum.

– W związku z tym nie mogę pójść do pracy. Całymi dniami zajmuję się Dawidem. Na życie zarabia tylko mąż. Pracuje w piekarni. Całe szczęście, że zaopiekowała się nami Fundacja  – mówi mama chłopca.

Poza Dawidkiem w domu jest jeszcze trójka dzieci:  11 – letnia Julka, 8 –  letni  Dominik i 4 – letni Bartosz. Cała rodzina podjęła wyzwanie i własnymi siłami, próbują dobudować do obecnego budynku nowy dom. Jest im bardzo ciężko, ponieważ mają skromny budżet i wszystkie prace muszą wykonywać sami. Tata Dawida pracuje w zasadzie całą dobę. Nocą w piekarni, a w dzień dosłownie – własnymi rękoma – przygotowuje dom. Musi się jednak spieszyć aby zdążyć przed jesienią.

Nowy dom, choć niewielki, ale zapewni rodzinie niezbędne minimum socjalne i zagwarantuje odpowiednie warunki do opieki nad nieuleczalnie chorym chłopcem. Na parterze, o powierzchni ok. 20 m2 znajdzie się kuchnia z jadalnią i miniaturowy salon pod schodami a na piętrze uda się wygospodarować miejsce na dwa pokoiki.

– To co niesamowite i piękne w tej rodzinie, to ogromna, dająca się dostrzec od samego progu miłość i wzajemne wsparcie. W obecnych pracach remontowych  pomaga 8 – letni Dominik. Tata
w pracy, mama zajmująca się domem i chorym dzieckiem, więc on sam po prostu działa – podkreśla Arnold Sobolewski, prezes Fundacji „Pomóż Im”. – Naprawdę nie mają lekko i musimy im pomóc.

Fundacja postanowiła zorganizować zbiórkę pieniędzy, dzięki którym będzie można sfinansować zakończenie budowy i wykończenie domu. Jeśli uda się zgromadzić odpowiednie środki oraz dodatkowo  podstawowe wyposażenie, rodzina Dawida może przenieść się do nowego lokum praktycznie w ciągu 2-3 tygodni. W tym wypadku liczy się jednak czas, bo noce stają się coraz chłodniejsze a jesienne chłody szybko zastąpią słoneczne lato.

Dlatego Fundacja zwraca się z gorącą prośbą zarówno o wsparcie finansowe jak również o pomoc rzeczową w postaci materiałów wykończeniowych i wyposażeniowych. Dodatkowo liczy, że znajdą się osoby, które w ramach wolontariatu pomogą tacie Dawida w pracach budowlanych i remontowych.

– Wiele razy organizowaliśmy pomoc tym, których życie nie rozpieszczało  i zawsze się nam udawało. Wierzę, że i tym razem się uda, ponieważ ta rodzina w sposób szczególny na to zasługuje – mówi Arnold Sobolewski.

Dawid i jego rodzina byli bohaterami poruszającego reportażu na antenie magazynu Interwencja Telewizji Polsat.
Gorąco zapraszamy do obejrzenia materiału.

Obejrzyj również materiał przygotowany przez dziennikarzy TVP Obiektyw.

Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji:

Bank Millenium 39 1160 2202 0000 0001 6161 7622
z tytułem wpłaty: dom dla Dawida
dla wpłat zza granicy SWIFT: BIGBPLPW

We wszystkich sprawach związanych z pomocą dla rodziny Dawida proszę się kontaktować z Ingą Januszko – Manaches, pod numerem telefonu 609 442 497 lub e-mailowo: biuro@pomozim.org.pl