15 lat temu stworzyliśmy Fundację „Pomóż Im”. Tę historię napisaliśmy razem ze wszystkimi osobami, instytucjami i firmami, które nas wsparły.

Fundacja „Pomóż Im” 15 lat temu

Zanim powstała fundacja, było Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Chorobami Rozrostowymi. Działało już od 1991 roku. Założyły je dwie bardzo ambitne, młode panie, które wciąż stoją za sterami naszej organizacji: obecna przewodnicząca rady fundacji – docent Katarzyna Muszyńska-Rosłan i obecna prezes oraz kierownik hospicjum – dr Elżbieta Solarz.

To w stowarzyszeniu kiełkowała myśl o stworzeniu hospicjum domowego. Z czasem okazało się, że w takiej organizacji niezbędni są nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też rehabilitanci, specjalistyczny sprzęt, samochody… Stworzenie fundacji dawało możliwości zbierania środków na te potrzeby. Nasza powstała 17 września 2007 roku.

Naszym głównym zadaniem pozostaje prowadzenie hospicjum domowego. W każdym roku pod jego opieką znajduje się od 50 do 70 pacjentów. Ale działamy też na wielu innych polach. Prowadzą nas na nie wieloletnie już doświadczenie i potrzeby otoczenia.

Fundacja „Pomóż Im” dzisiaj

Wszystko zaczęło się przecież od pomocy dzieciom z chorobami nowotworowymi i, choć do hospicjum trafia ich coraz mniej, to ta grupa pozostaje nam bardzo bliska. Przede wszystkim ze względu na stałe wsparcie, jakiego udzielamy Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku.

Prowadzimy też opiekę perinatalną dla rodzin, gdy u ciężarnej mamy wykryta zostaje letalna wada płodu. Dla osób po stratach organizujemy natomiast grupy wsparcia.

Bardzo ważną częścią działalności fundacji jest edukacja. Tym, na czym się znamy, bardzo chętnie dzielimy się ze środowiskiem medycznym. A młodzieży chcemy zaszczepić ideę wolontariatu, wrażliwości i zrozumienia dla osób chorych. To główny przekaz „Pól Nadziei”, które trwają praktycznie przez cały rok szkolny.

W listopadzie natomiast na stałe w swoim kalendarzu wpisaliśmy Miesiąc Dobroczynności, gdy poprzez wydarzenia jak bal, koncert, a także licytacje i akcje z firmami intensyfikujemy zbiórki na rzecz hospicjum.

To, w skrócie, najważniejsze działania naszej fundacji. Jest tego naprawdę sporo, ale nie możemy na tym poprzestać, ponieważ wciąż pojawiają się nowe potrzeby rodzin z ciężko chorymi dziećmi. Słuchając ich postawiliśmy przed sobą kolejne, wielkie wyzwanie.

Wesprzyj jubileuszową zbiórkę na ssaki 

Dom Opieki Wytchnieniowej

Nasza siedziba już przeniosła się  „na swoje”, na Sosnową 3 w Sochoniach. Tu powstanie, stopniowo, krok po kroku, Dom Opieki Wytchnieniowej.

To tu rodziny dzieci niepełnosprawnych będą mogły zostawić pod profesjonalną opieką swoje pociechy, a same w poczuciu bezpieczeństwa załatwiać swoje sprawy czy może po prostu odpocząć. Cały budynek wymaga odświeżenia i dostosowania, to samo dotyczy terenu wokół. To ogrom pracy, ale tego się nie obawiamy, bo wiemy jak wielką wartość w ten sposób możemy zapewnić. To czy, a raczej kiedy nam się to uda, zależy wyłącznie od środków finansowych.

To dość symboliczne, że właśnie na 15-lecie znaleźliśmy wreszcie swój własny kąt i mamy wielkie plany. Nie byłoby ich, gdyby nie…

Nasi przyjaciele

Podczas 15-letniej drogi wsparło nas potężne grono firm, osób prywatnych, instytucji. Wiele z nich nadal jest z nami.

Listę wspierających nas stale organizacji można znaleźć tutaj. To dla nas wielkie zobowiązanie, by codziennie udowadniać, że warto, że działając z nami tworzą najprawdziwsze dobro. To dla nich największa satysfakcja. Ta lista pokazuje, że człowiek po prostu chce pomagać drugiemu, tkwi to w jego naturze. Należy tylko dać mu do tego szansę.

Dodajmy, że przez półtorej dekady doświadczyliśmy ogromu życzliwości od ludzi, nie tylko z biznesu, ale zewsząd – ze szkół, przedszkoli, urzędów, podczas zbiórek, eventów, akcji… Każdy taki gest pcha nas do działania i rozwijania niezwykłej misji.

Kroczymy trudną, a zarazem fascynującą drogą. Jej pokonywanie pozwala nam odkrywać sens człowieczeństwa i skupiać na tym, co najważniejsze. Z całego serca dziękujemy, że uwierzyliście w tę misję. Mamy wielką nadzieję, że przez kolejne lata, nadal będziemy wspólnie tworzyć tę niezwykłą historię.

Jeśli chcecie poznać półtorej dekady w pigułce, a także nasze plany, zachęcamy do niezwykłego reportażu red. Olgi Gordiejew, który został wyemitowany na antenie Radia Białystok. Wystarczy kliknąć tutaj.

Poniżej natomiast można zobaczyć galerię zdjęć, która oddaje część naszej 15-letniej historii.