„Nikt nie chce tej książki przeczytać. Nikt nie chce być bohaterem tych opowieści. Nikt nie chce słuchać o tym, jak wygląda życie śmiertelnie chorego dziecka. Nikt nie chce uwierzyć, że decyzja o urodzeniu takiego dziecka wcale nie jest tą najtrudniejszą. I nikt nie chce wyobrażać sobie podejmowania tej, ani kolejnej – kiedy i w jaki sposób pozwolić swemu dziecku odejść.”
To pierwszy akapit opisu książki Dariusza Kucia, lekarza Białostockiego Hospicjum dla Dzieci – „Niedługie życie”. Akapit przewrotny. To prawda, że lepiej by takie tematy nie istniały, ale w rzeczywistości kolejne strony wciągną każdego kto jest gotowy zmierzyć się z trudniejszą stroną życia. Tę książkę chce się czytać. Powinno się ją przeczytać. Jej premiera nastąpiła 1 grudnia.
Doktor Dariusz Kuć w książce zamieścił zbiór 21 wywiadów z rodzicami śmiertelnie chorych dzieci, które były pod opieką naszego hospicjum. Każde pytanie, każda odpowiedź przywołuje wspomnienia, te piękne i te bolesne. Dowiadujemy się jak wygląda życie śmiertelnie chorego dziecka? Co czują rodzice, którzy spełniają ostatnie marzenia swoich pociech? Dlaczego łatwiej jest pozwolić odejść niż patrzeć na życie, które bez maszyn nie ma szans? Ile odwagi trzeba mieć, by podjąć taką decyzję?
Książkę o najprawdziwszych bohaterach wydało Wydawnictwo „Znak”. Zapraszamy do lektury.
Niedługie życie – strona książki w wydawnictwie Znak
Link do książki w Taniaksiazka.pl
Dariusz Kuć – doktor nauk medycznych, lekarz specjalista medycyny rodzinnej. Od 2009 roku lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Jest przewodniczącym Komisji do spraw Uporczywej Terapii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Laureat nagrody im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku, obecnie asystent w Zakładzie Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, absolwent Studiów Podyplomowych Leczenia Bólu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studiów Podyplomowych z Bioetyki i Prawa Medycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przez kilkanaście lat dziennikarz radiowy.