Już po raz czwarty w historii, w minioną niedzielę w niebo poszybowały wielobarwne baloniki z helem. W ten sposób Fundacja „Pomóż Im” obchodziła Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową.
Stało się już niemal tradycją, że w tym szczególnym dniu Fundacja zapraszała do udziału w szczególnym, balonowym happeningu na placu przed Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.
Na miejscu stawili się zarówno byli jak i obecni pacjenci Kliniki Onkologii i Hematologii UDSK wraz z bliskimi, ale też wolontariusze i przechodnie. Wszyscy punktualnie o 14.00 wypuścili w niebo kolorowe baloniki, na których wcześniej dzieci pisały o swoich najskrytszych marzeniach.
Nasi wolontariusze byli już obecni na oddziale dobrą godzinę wcześniej. W tym czasie urozmaicali czas maluchom przebywającym na leczeniu w klinice wspólną zabawą i animacjami. Kilka minut przed godziną 14.00 tłum na placu wyraźnie zaczął gęstnieć. Uczestnikom happeningu balony rozdawała żeńska drużyna Włókniarza Białystok. Gdy balony ukryły się już za horyzontem, piłkarki odwiedziły małych pacjentów i rozdawały m.in. swoje medale zdobyte podczas zawodów różnej rangi. Pomimo kilkustopniowego mrozu frekwencja dopisała, a na szczególnie zmarzniętych czekała gorąca, aromatyczna czekolada rozdawana przez E.Wedel.
Oprócz zawodniczek Włókniarza, po zakończonym happeningu, Klinikę odwiedzili również harcerze z ZHP, a dzięki Muffin Love – wszyscy mogli ozdabiać a następnie rozsmakowywać się w przepysznych łakociach przygotowanych przez tę wyjątkową pracownię cukierniczą.
W ten symboliczny sposób chcemy zwrócić szczególną uwagę na poważny problem zachorowań na nowotwory u dzieci.
Choroba nowotworowa może i powinna, tak jak ten niewinny balonik, ulecieć bezpowrotnie w powietrze, pod warunkiem jednak odpowiednio wczesnego wykrycia. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i świadomość rodziców w zakresie zwracania uwagi na wszelkie symptomy i oznaki mogące budzić niepokój.
Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową jest obchodzony w tym czasie na całym świecie. Do Polski wydarzenie trafiło dzięki Fundacji „Pomóż Im”, która jako pierwsza w 2014 roku zainicjowała pamięć o tym szczególnym dniu.
Zdjęcia: Monika Woroniecka