Zaparło nam dech w piersiach – przynajmniej 14 razy. We wtorkowy wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej usłyszeliśmy 13 przepięknych utworów i… bis. Pięcioro wybitnych artystów zaśpiewało podczas organizowanego przez nas koncertu „Wielkie Głosy Małym Bohaterom z Białostockiego Hospicjum”.

Artur Ruciński (baryton), Remigiusz Łukomski (bas), Jacek Laszczkowski (tenor) oraz młode, utalentowane sopranistki – Ewelina Osowska i Gabriela Gołaszewska wprawiły publiczność w zachwyt. Towarzyszyła im 50-osobowa Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Wojciecha Semerau-Siemianowskiego. Wykonali najsłynniejsze arie operowe i operetkowe.

Cale wydarzenie zaczęło się częścią oficjalną, podczas której przede wszystkim dziękowaliśmy wszystkim, którzy wspierają naszą misję. Dziękowaliśmy również rodzicom naszych podopiecznych, za ich codzienny trud i poświęcenie. Na ekranie wyemitowaliśmy film z ich wypowiedziami, w których opowiadali o wyjątkowości ich dzieci, a naszych podopiecznych. Spora część rodzin obecna była na widowni.

– W domach naszych rodzin jest przede wszystkim miłość. Ogromne poświęcenie rodziców. Oni dźwigają najwięcej. Są dla swoich chorych dzieci rękami, gdy trzeba coś zrobić, ustami, gdy trzeba coś powiedzieć, oczami, gdy dziecko nie widzi, a uszami, gdy nie słyszy. My się w tę miłość wkomponowujemy. Podążamy za nimi tą drogą: zespół fundacji, wolontariusze i darczyńcy. Każdy daje od siebie, to, co może dać – mówiła doktor Elżbieta Solarz, prezes Fundacji „Pomóż Im” i kierownik Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Dziękowaliśmy naszym darczyńcom. Księgarni internetowej Tania Książka, Fundacji Białystok Biega, firmie Arsenal i fotografce Marcie Wojtal. Obdarowani zostali Aniołami Dobroczynności, specjalnie zaprojektowanymi statuetkami, które łączyły serce z fundacyjnego logo ze skrzydłami anioła. Statuetki, by były niepowtarzalne, po prostu… wydrukowaliśmy – ale w technologii 3D.

– Jesteśmy tylko zwykłymi ludźmi. Pomagamy, bo na świecie jest bardzo wiele osób, które tego potrzebują. Związaliśmy się z Fundacją, mamy nadzieję, że w kolejnych latach nadal będziemy współpracować – mówili, dziękując za wyróżnienie, Agnieszka i Łukasz Kierus, właściciele Taniej Książki, od 2013 roku największego darczyńcy Fundacji „Pomóż Im”.

– Pamiętam, że, kiedy organizowaliśmy pierwsze biegi, usiadłem z żoną i powiedziałem: „Chciałbym zrobić imprezę, po której oddamy coś na jakiś dobry cel. Byłoby wspaniale, gdyby udało się zebrać tysiąc złotych.” Biegacze są niesłychanie pozytywnymi ludźmi i, okazało się, że bardzo chętnie uczestniczą w takich akcjach – mówił Grzegorz Kuczyński który wraz z żoną Agnieszką prowadzą Fundację Białystok Biega i od 5 lat organizuję Sztafetę Maratońską Electrum Ekiden, właśnie na rzecz podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Firmę Arsenal reprezentował prezes Piotr Grycuk. Podziękował m. in. pani Elżbiecie Gierasiumiuk, która namówiła pracowników do comiesięcznego wsparcia naszej Fundacji. Marta Wojtal – znana fotografka gwiazd – na scenę wyszła z synkiem Frankiem, który – przedstawiając się – zaliczył pierwsze wystąpienie publiczne.

Wzruszenie nie minęło nawet na moment, bo gdy popłynęły pierwsze takty muzyki mieliśmy dreszcze. Było przepięknie. Artyści porwali publiczność od pierwszego utworu – uwertury do „Zemsty Nietoperza” Johanna Strausa w wykonaniu orkiestry. Artur Ruciński otrzymywał owacje na stojąco po brawurowo zaśpiewanych ariach. Kapitalnie wypadła też z nim w duecie z opery „Don Giovanni” Gabriela Gołaszewska. Wielkim finałem było odśpiewanie przez całą piątkę „O sole mio”, oczywiście z bisem. Artyści dowcipnie bawili się z publicznością tańcząc w parach w czasie utworu.

To niesamowite, że soliście oraz dyrygent – swoich przepełnionych kalendarzach – znaleźli czas na przyjazd i charytatywny występ. Artur Ruciński jest jednym z najsłynniejszych śpiewaków na świecie, każdy teatr operowy chce go widzieć na swojej scenie, a jednak udało się namówić go na przyjazd do Białegostoku. Słowo „dziękujemy” nie odda tego, jaką wdzięczność teraz czujemy. Przyjeżdżając stali się częścią naszej wielkiej rodziny, nigdy tego nie zapomnimy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, które – również z potrzeby serca – wykonał Mariusz Czykwin.

Koncert był głównym wydarzeniem Miesiąca Dobroczynności organizowanego przez Fundację „Pomóż Im”.

Organizator Koncertu: Fundacja „Pomóż Im”
Współorganizator: Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Partnerzy koncertu: Województwo Podlaskie i ING Bank Śląski
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Białegostoku
Sponsorzy Srebrni: Sempai, Bank Millennium, Hotel Traugutta 3, Globart Media
Patroni medialni: Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok