Opieka paliatywna jest ważną częścią medycyny i buduje nas fakt, że studenci zdają sobie z tego sprawę. W ostatnich tygodniach gościliśmy w fundacji grupy z piątego roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Studenci wybrali zajęcia w naszej fundacji w ramach fakultetów z Komunikacji Klinicznej. Podjęli trudne wyzwanie, bo komunikacji uczyli się na przykładach z hospicjum dziecięcego w ramach pediatrycznej opieki paliatywnej.
Wierzymy, że trafili najlepiej jak mogli. Do opowiadania o trudnych tematach w interesujący sposób wyznaczyliśmy bardzo silny fundacyjny skład.
Docent Katarzyna Muszyńska-Rosłan – onkolog dziecięcy i przewodnicząca rady fundacji wprowadziła studentów w problematykę pediatrycznej opieki paliatywnej. Przypomnijmy, że właśnie jej starania stoją za powstaniem naszej organizacji.
Mirka Kuźmin, jedna z pielęgniarek Fundacji „Pomóż Im”, opowiedziała o opiece medycznej nad hospicyjnymi dziećmi. Czyli m. in. o tracheostomii, gastrostomii i wielu własnych doświadczeniach. Inna pielęgniarka, a zarazem wiceprezes fundacji Ewa Sadowska, zajęła się równie ważnym tematem – jak radzić sobie z sobą samą / samym w takiej pracy. Pielęgniarski skład wykładowców uzupełniała Edyta Kapica. W praktyczny sposób, z wykorzystaniem materiałów multimedialnych, omawiała m. in. sytuacje, w których stan dziecka się pogarsza.
O terapii daremnej i komunikacji z rodzicami z przyszłymi lekarzami rozmawiał doktor Dariusz Kuć. Posiada nie tylko wieloletnie doświadczenie praktyczne w pracy w hospicjum, ale też doskonale zna problematykę uporczywej terapii od strony teoretycznej. Doktor Kuć jest także autorem książki „Niedługie życie”, w której spisał wywiady z rodzicami byłych podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.
W ramy opieki paliatywnej wchodzi także opieka perinatalna. Fundacja „Pomóż Im” jest jedynym ośrodkiem w regionie, do jakiego mogą zgłosić się matki, u których w trakcie ciąży wykryto letalną wadę płodu. Właśnie o opiece perinatalnej mówiła nasza psycholog, Barbara Kochman.
Edukacja jest ważną częścią działalności fundacji i staramy się kierować te działania do różnych osób, w różnym wieku. Nie trzeba podkreślać jak istotną grupę stanowią przedstawiciele zawodów medycznych. Mamy nadzieję, że fakultety sprawiły, że przyszli lekarze zaprzyjaźnili się z tematyką opieki paliatywnej. Jej trudnościami, ale też wartościami i rosnącym znaczeniem. Czekamy już na kolejne takie okazje.