MOC POMOCY – pod takim hasłem rozpoczynamy projekt wsparcia psychologicznego pacjentów i personelu medycznego Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Projekt jest sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS.

W ramach projektu zapewnimy bezpłatne konsultacje psychologiczne rodzicom dzieci, które przeszły leczenie szpitalne i aktualnie znajdują się, lub były, pod opieką Poradni Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Rodzice będą mogli skorzystać z 20 godzin bezpłatnych konsultacji dwóch psychologów oraz 30 godzin telekonsultacji. Te ostatnie zostały przygotowane z myślą o rodzicach, którzy mieszkają daleko od Białegostoku i dotarcie na konsultacje do poradni byłoby utrudnieniem.

  – O ile dzieci leczone na oddziale szpitalnym i ich rodzice mają zapewnione wsparcie psychologa, to wypisane z oddziału już nie – mówi dr n. med. Aleksandra Zaremba, psychoonkolog z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK. – W rzeczywistości większość z nich nadal potrzebuje wsparcia psychologicznego, którego poradnia nie zapewnia – dodaje. 

Projekt dla rodziców i personelu

Tę lukę wypełnia projekt MOC POMOCY. Rodzice dzieci chcący skorzystać z nieodpłatnych konsultacji proszeni są o kontakt bezpośrednio z psychologami – numery telefonów znajdują się tutaj. Można też zgłosić się do Poradni Onkologii i Hematologii UDSK w terminie konsultacji. Grafik znajduje się tutaj.

Z projektu MOC POMOCY skorzystają również pracownicy medyczni Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku – lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci. Dla nich przygotowano warsztaty oraz indywidualne spotkania z psychologiem. Efektem działań ma być wzmocnienie personelu medycznego i rozwiązanie konkretnych problemów związanych z pracą zawodową.

Praca na każdym oddziale szpitala dziecięcego jest wymagająca – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Muszyńska-Rosłan,
z-ca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK i zarazem Przewodnicząca Rady Fundacji „Pomóż Im”.  -Jednak w przypadku choroby, jaką jest nowotwór, sytuacja jest o tyle trudniejsza, że wiąże się z zagrożeniem życia, strachem rodziców, ogromnymi emocjami i smutkiem – dodaje. – Najważniejszy na oddziale jest oczywiście pacjent, ale równie ważni są rodzice dzieci, którzy towarzyszą im podczas leczenia. I dzieci, i ich opiekunowie wymagają wsparcia, budowania w nich pozytywnego podejścia do sytuacji i wzmocnienia. I wobec takich wyzwań, oprócz typowo medycznych, staje na co dzień personel naszej kliniki. Dlatego tak ważne jest, abyśmy i my mogli skorzystać z fachowej wiedzy psychologicznej, podpowiedzi i warsztatów. Pozwolą nam jeszcze lepiej zająć się pacjentem i radzić sobie z przeżyciami i emocjami – podkreśla dr Muszyńska-Rosłan.

W ramach projektu MOC POMOCY personel medyczny Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK skorzysta
z 10 warsztatów. Będzie miał też do dyspozycji 20 godzin konsultacji indywidualnych.

Start już w październiku

Pierwsze konsultacje i warsztaty w ramach MOC POMOCY ruszają 17 października br. Projekt jest finansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS.

Dotacja Fundacji DKMS to element Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Skierowana jest do organizacji pozarządowych działających na rzecz pacjentów walczących z nowotworami i chorobami układu krwiotwórczego. W tym roku środki przyznawane są na inicjatywy i projekty obejmujące wsparcie psychologiczne dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Więcej o inicjatywie można znaleźć na stronie dotacji.

Czytaj także: