Dwa podnośniki ułatwiające codzienną pielęgnację niepełnosprawnych osób, zamontowano w sierpniu domach Magdy i Patrycji – podopiecznych Fundacji – w ramach wspólnej akcji Toyoty i „Gazety Wyborczej”.

„Gazeta Wyborcza” co roku na początku czerwca obkładana jest ogromną reklamą Toyoty, z której cześć dochodów przekazuje wybranym organizacjom pozarządowym. W tym roku firmy postanowiły pomóc naszej Fundacji i przeznaczyły fundusze na zakup ssaków medycznych, cykl zabiegów rehabilitacyjnych dla dwóch chłopców będących pod skrzydłami naszej Fundacji oraz montaż podnośników w domach Magdy i Patrycji.

Dzięki tym sprzętom codzienna pielęgnacja dziewczyn będzie znacznie łatwiejsza. Nie trzeba będzie już ich dźwigać kilkanaście razy dziennie do mycia czy w celu posadzenia na wózek – pomogą w tym specjalne szelki, dzięki którym nasze podopieczne zostaną automatycznie podniesione z łóżka i opuszczone na wózek. Wszystko dzieje się przy użyciu pilota, a nie siły mięśni opiekunów.

Dziewiętnastoletnia Magda mieszka z mamą i babcią w małym mieszkaniu w Zambrowie. Magda cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę lekooporną. Jej mieszkanie nie jest dostosowane do potrzeb chorej dziewczyny, przez co życie jej opiekunów ogranicza się właściwie do łóżka chorej. Zamontowanie podnośnika poprawi komfort życia zarówno Magdy, jak i jej opiekunek i pozwoli choć odrobinę zregenerować im mocno obciążone dźwiganiem stawy.

Patrycja ma osiem lat i choruje na postępującą chorobę zwyrodnieniową mózgu. Stopniowo traci nabyte umiejętności życiowe, co oznacza przywiązanie do łóżka i coraz większą niesamodzielność. Do tego rośnie i coraz bardziej przybiera na wadze, co sprawia, że jej opiekunowie mają coraz większą trudność z podstawową opieką, np. z myciem czy kładzeniem do łóżka. Dzięki podnośnikowi, ich życie stanie się choć odrobinę lżejsze.