1871 złotych – to łączna suma, za jaką sprzedano obrazy na specjalnej aukcji, która towarzyszyła wernisażowi prac wystawionych w Białostockim Teatrze Lalek. Dochód wspomoże działalność domowego hospicjum dla dzieci. Szczególne były jednak nie tylko malowidła, ale przede wszystkim ich autorzy oraz miejsce w którym powstały – za pędzle chwycili bowiem więźniowie przebywający za kratami zakładów karnych. Sprzedano kilkanaście interesujących prac.

Pozostałe – które nie znalazły nabywców w środę, 19 października, zostały przekazane Fundacji. Będzie je można kupić podczas licytacji na dorocznym Andrzejkowym Balu Charytatywnym, który odbędzie się dokładnie za miesiąc – 19 listopada w Restauracji Lipcowy Ogród.

Wernisaż oraz licytacja towarzyszyły przedstawieniu wystawionemu na deskach Białostockiego Teatru Lalek. Sztuka „Pan Cogito – Incognito”, została wyreżyserowana przez Dariusza Szadę – Borzyszkowskiego.

Wydarzenie odbyło się przy okazji zorganizowanego w Białymstoku seminarium pod tytułem: „Zatrudnienie osób skazanych – współpraca instytucji i społeczeństwa”, zorganizowanego przez Radę Terenową do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym powołaną przez Wojewodę Podlaskiego, Zakład Karny w Białymstoku, Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży we współpracy z Zakładem Resocjalizacji Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Organizatorzy Seminarium widząc potrzebę dyskusji, przywołaną tematem planowanego przedsięwzięcia, chcą zwrócić uwagę na istotną rolę pracy w wychowaniu, a przede wszystkim przywracaniu społeczeństwu osób, które te społeczeństwo zawiodły. Istotną rolę w tym procesie odgrywa prawidłowa i dobra współpraca pomiędzy instytucjami, organami, służbami oraz organizacjami.

Serdecznie dziękujemy pomysłodawcom tej pięknej inicjatywy za decyzję o przekazaniu na naszą rzecz dochodu uzyskanego z licytacji.