Charytatywny Bal Andrzejkowy już 23 listopada.
Hospicjum Domowe dla Dzieci
Hospicjum dla dzieci, co może wielu dziwić, to miejsce pełne życia! Do domów naszych podopiecznych zanosimy specjalistyczną opiekę medyczną i psychologiczną, ale też ciepło, troskę i nadzieję. Może się wydawać, że hospicjum to smutek, ale uśmiechy naszych podopiecznych potwierdzają, że jest inaczej. Opiekujemy się małymi pacjentami i ich rodzinami w najtrudniejszym, ale też najważniejszym okresie ich życia. Nikt nie wie, jak dużo czasu im zostało, więc ten który mają, powinni przeżyć jak najpełniej.
Hospicjum Domowe dla Dzieci Fundacji „Pomóż Im” rozpoczęło działalność 1 marca 2009 roku. Kieruje nim dr Elżbieta Solarz, inicjatorka utworzenia hospicjum. Domowa formuła opieki polega na tym, że mali pacjenci przebywają w swoich domach otoczeni miłością i troską najbliższych. Są z nimi cały czas – co daje im poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Często, mimo braku z nimi kontaktu, uczestniczą w zwykłym domowym życiu rodziny, celebrują święta, obchodzą urodziny czy imieniny i inne spotkania w rodzinnym gronie. Natomiast personel hospicjum – lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz psychologowie, pracownik socjalny, opiekun rodziny i kapelan regularnie do nich dojeżdżają.
Pracujemy w zespole interdyscyplinarnym, sprawując kompleksową opiekę nad całą rodziną, bowiem gdy pojawia się w niej nieuleczalnie chore dziecko – zmienia się jej funkcjonowanie. Zazwyczaj mama rezygnuje z pracy zawodowej, przez co obniża się status materialny rodziny. Potrzeby chorego dziecka stają się najważniejsze – często kosztem pozostałych członków rodziny. Psychologowie pomagają rodzinom w poradzeniu sobie z tak poważną sytuacją. Pracownik socjalny i asystent rodziny dbają o to, by w hospicjum niczego nie brakowało – również dobrej i ciepłej atmosfery współpracy z rodzinami. Wspierają też opiekunów m. in. w załatwianiu spraw urzędowych. Dbają również o to, aby nasi podopieczni byli wyposażeni w niezbędną aparaturę medyczną i sprzęt rehabilitacyjny.
Pod naszą opieką znajduje się stale ponad 30 nieuleczalnie chorych dzieci z województwa podlaskiego. Pracujemy 365 dni w roku, 24 godziny na dobę po to, by chore dzieci i ich rodzice mieli zapewnione wsparcie i czuli się bezpiecznie. Jesteśmy również do dyspozycji w tych najtrudniejszych momentach – odchodzenia dzieci. Towarzyszymy rodzinom, wspieramy i pomagamy w formalnościach pogrzebowych.
-
Grupy wsparcia dla mam hospicyjnych
Podczas cyklicznych spotkań, mamy zyskują okazję na spokojną rozmowę i towarzystwo osób, które najlepiej je zrozumieją, ponieważ są w podobnej sytuacji życiowej. Mamy, opiekujące się dziećmi niemal codziennie zadają sobie pytanie: jak prowadzić normalne życie z przewlekle chorym dzieckiem? Choroba wyznacza rytm życia i codzienności, powoduje że kobiety często czują się bezsilne i wymagają wsparcia i spotkania z drugą osobą. Działanie grupy skierowane jest na wspólne pokonywanie trudności uczestników połączonych wspólnymi problemami oraz chęcią radzenia sobie z nimi. Grupy wsparcia pozwalają zmniejszyć wątpliwości mam, ukoić ich niepokoje, pomagają zaakceptować ich trudną sytuację życiową.
-
Grupy wsparcia dla rodzeństwa
Rodzeństwo chorego dziecka rośnie w cieniu potrzeb brata lub siostry. Mimo, że mają zdrowie, rodziców, własny dom, to są zawsze na drugim miejscu. Dlatego bierzemy ich pod swoje skrzydła, organizując im czas, rozwój, atrakcje, udział w wydarzeniach, na które nie mogą wybrać się z rodziną.
-
Grupy wsparcia opieki perinatalnej
Kiedy na świat ma przyjść dziecko, u którego wykryto letalną wadę płodu – pomagamy bezpłatnie w ramach naszej opieki perinatalnej. Otaczamy mamy opieką psychologiczną. Nierzadkie są przy tym sytuacje, w których dziecko tuż przed albo po porodzie odchodzi. Pomagamy je pożegnać. Rodzina w tak trudnej sytuacji nie może zostać sama. Pomóc mają w tej sytuacji spotkania właśnie grupy wsparcia opieki perinatalnej. Prowadzą je psycholog i asystent rodziny, którzy na spotkaniach towarzyszą uczestnikom, tworząc przestrzeń do wyrażania trudnych emocji.
-
Grupy wsparcia rodzin pogrążonych w żałobie po stracie dziecka
Grupy powstała z myślą o tych, którzy stracili ukochane dzieci i ciężko jest im odnaleźć się po ich śmierci, a w swoim cierpieniu potrzebują obecności innych. Nie każdy znajduje wsparcie w rodzinie i znajomych. Spotkania ludzi, których łączy doświadczenie straty dziecka daje możliwość dzielenia się uczuciami i myślami, pozwala uwolnić się od poczucia osamotnienia i braku zrozumienia. Uczestnicy grupy wsparcia są na różnych etapach żałoby, co jest szczególnie cenne dla tych, którzy w trudnej sytuacji znaleźli się niedawno. Osobom na początku żałoby łatwiej uwierzyć w siebie i w sens dalszego życia gdy widzą, że innym, mimo podobnych problemów, udało się odzyskać wiarę i odbudować swoje życie. Od połowy 2016 roku do grupy dołączyli rodzice, którzy stracili dziecko nie będące pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci. To odpowiedź na potrzebę wyrażoną ze strony rodziców, którzy szukali pomocy wobec tak dramatycznych okoliczności.