Zapraszamy do zapoznania się z programem „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – edycja 2022. Jego celami, dostępnymi formami pomocy, a także możliwościami zgłaszania się do udziału w nim.
Program: „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – edycja 2022
Cel Programu
Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Program ma czasowo odciążyć opiekunów od codziennych obowiązków związanych
ze sprawowaniem opieki oraz zapewnić czas na odpoczynek i regenerację.
Formy pomocy
Pomoc w formie opieki wytchnieniowej realizowana jest nieodpłatnie w dwóch formach: w ramach pobytu dziennego i pobytu całodobowego.
W ramach projektu zrealizujemy usługę dla 34 odbiorców, w tym opiekunów 6 osób o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 28 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, z czego minimum 24 wymagać będzie wysokiego poziomu wsparcia, z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.
Limit usług opieki wytchnieniowej przypadającej na 1 uczestnika w Programie „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – edycja 2022 wynosi nie więcej niż:
- 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego
oraz - 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.
Usługa realizowana jest do 31 grudnia 2022 roku.
Nasza organizacja w ramach złożonej i zaakceptowanej oferty zrealizuje do końca 2022 roku na 1 uczestnika Programu:
- 144 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub innym miejscu wskazanym przez osobę niepełnosprawną lub uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Program,
oraz - 2 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 4 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności w miejscu wskazanym przez osobę niepełnosprawną lub uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Programu.
Obszar realizacji zadania obejmuje obszar 8 powiatów województwa podlaskiego: Białystok, białostocki, moniecki, sokólski, wysokomazowiecki, bielski, miasto Łomża i łomżyński.
Kto może skorzystać?
Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej i mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej jest uzależniony od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności.
Jak się zgłosić do programu?
- Wypełnij Kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – edycja 2022 (Wzór karty – załącznik nr 3 do Programu).
- Wypełnij kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM wraz z dodatkową informacją do wzoru karty pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny (Wzór karty – załącznik nr 5
do Programu). Kartę wypełnia lekarz rodzinny lub lekarz rehabilitacji medycznej lub fizjoterapeuta lub pielęgniarka. - Zapoznaj się z klauzulą informacyjną RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – edycja 2022 (Wzór klauzuli – załącznik nr 6 do Programu). Klauzulę należy potwierdzić podpisem.
- Dołącz kopię orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź orzeczenie o niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub orzeczenie równoważne
do wymienionych). - Wypełnij oświadczenie Uczestnika Programu.
Zapraszamy do kontaktu. Adres email: opieka@pomozim.org.pl
Pliki do pobrania:
Karta zgłoszenia do programu – załącznik nr 3 do Programu
Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej – załącznik nr 5 do Programu
Klauzula informacyjna RODO – załącznik nr 6 do Programu