14 czerwca w Białymstoku odbędzie się po raz pierwszy sztafeta maratońska Ekiden. W biegu rywalizują sześcioosobowe drużyny, które łącznie mają do pokonania dystans maratonu – 42,195 km. Bieg ma charakter charytatywny. Pieniądze z opłat startowych wspomogą działalność Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, prowadzonego przez Fundację „Pomóż Im”.

Organizatorem biegu jest Fundacja Białystok Biega oraz Fundacja „Pomóż Im” i BOSIR. Swoją drużynę planuje wystawić m.in. popularny aktor Tomasz Karolak.

– Ekiden daje szansę startu wszystkim miłośnikom biegania, tym zaawansowanym jak również początkującym, ponieważ każdy może wybrać dystans na swoje możliwości i chęci. W Białymstoku sztafeta maratońska będzie składała się z sześciu zmian, które muszą pokonać dystanse: 7,195 km + 10 km +10 km + 5 km + 5 km + 5 km – mówi Grzegorz Kuczyński, z Fundacji Białystok Biega.

Zapisy trwają do 11 czerwca. W tym celu należy się zarejestrować poprzez formularz online dostępny na stronie internetowej biegu, pod adresem ekiden.bialystokbiega.pl. W biegu mogą wziąć udział drużyny mieszane, bez względu na płeć uczestników. Zespół musi ukończyć bieg w nieprzekraczalnym czasie 5,5 godziny. Uczestnicy będą pokonywali 2,5 km pętlę wytyczoną po ulicach centrum miasta. Start oraz meta znajdą się na ulicy Mickiewicza, na wysokości Teatru Dramatycznego.

– Równolegle z trwającymi zawodami, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod teatrem, odbywać się będzie piknik rodzinny. Planujemy występy, konkursy i liczne atrakcje. Będzie to zarazem podsumowanie tegorocznej edycji kampanii społecznej „Pola Nadziei” – mówi Inga Januszko – Manaches z Fundacji „Pomóż Im”.

Słowo ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki).

ZAPISZ SIĘ ONLINE! WEJDŹ NA ELECTRUMEKIDEN.PL