Tu marzenia zawsze traktujemy bardzo poważnie. Pacjenci Kliniki Pediatrii Onkologii Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego wysłali je w niedzielę do nieba. Wypisane były na kolorowych balonach. Tak, już po raz 10., obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową.
Dom – tam wrócić albo… zbudować nowy!
Co roku organizujemy to wydarzenie i choć jest krótkie, a marzenia przecież zwykle oczywiste, za każdym razem trudno nam powstrzymać wzruszenie.
„Marzymy o tym, aby Olo wyzdrowiał. Zbudujemy domek. Wspólnie wyjedziemy nad morze. Żeby nikt więcej nie chorował”. To wszystko zmieściło się na jednym balonie. Inne miały dwa wspólne mianowniki. Wszyscy chcą zdrowia i powrotu do ukochanego domu, który podczas pobytu w klinice staje się wyśnionym, wytęsknionym miejscem.
100 kolorowych obiektów latających zostało potem jednocześnie wypuszczonych w powietrze dzięki wolontariuszom i przyjaciołom fundacji, a także rodzicom i personelowi medycznemu kliniki. Poleciały wprost do nieba, tam, gdzie mogą zostać wysłuchane.
Akcja to symbol
Jesteśmy przekonani, że za rok, w kolejnym Dniu Dziecka z Chorobą Nowotworową autorzy marzeń będą już we własnych domach cieszyć się z ich spełnienia i przywróconego zdrowego dzieciństwa. Dziś, na lepsze samopoczucie, otrzymali od nas prezenty. Zależnie od wieku dziecka były to zabawki, maskotki czy artykuły do malowania i rysowania
– Dzieci, które walczą z nowotworem, potrzebują wsparcia. Świadomości, że nie są same, że nadal są przecież dziećmi i powinny się bawić, a ich życie, które bardzo się zmieniło, ma szansę wrócić do normalności. Pokazanie im, że inni ludzie są zainteresowani tym, co się z nimi dzieje, jest ogromnie ważne – mówi profesor Katarzyna Muszyńska-Rosłan, przewodnicząca Rady Fundacji „Pomóż Im” i zastępca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. – Dzisiejsza akcja to symbol. Każdy z nas utożsamia się z pozytywną częścią życia. Puszczenie balonu z życzeniem, a w zasadzie jest to jedno życzenie – żeby być zdrowym – symbolizuje wiarę w to, że „uda mi się” – dodaje prof. Muszyńska-Rosłan.
Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową. Dlaczego go obchodzimy?
Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową obchodzimy by zwiększyć świadomość na temat nowotworów. Pamiętajmy, że kluczowa w walce z rakiem jest wczesna diagnoza. Jeśli lekarze dostaną taką szansę, w zdecydowanej większości przypadków, potrafią sobie z chorobą poradzić.
W tym dniu chcemy też zwrócić uwagę na małych, bohaterskich pacjentów i ich potrzeby. Zachęcać do pomocy dzieciom w trakcie i po przebytej chorobie. My będziemy zawsze przy nich, jako zespół, a także niezawodni wolontariusze, którzy od kilku miesięcy na dobre wrócili do odwiedzin w klinice. Tam rozganiają chmury smutków i niepewności. Tak, jak dziś zrobiło słońce, bo podczas 10. już akcji wypuszczania balonów znów mieliśmy najpiękniejszą wiosnę tej zimy ;).
A za piękne zdjęcia dziękujemy naszej wyjątkowo zdolnej wolontariuszce, Zuzannie Kozerskiej.
Czytaj też:
Słoneczny Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową (czyli jak było rok temu)
Moc Pomocy zdobyło ponad 30 osób
Wysłuchaj też relacji w Radio Białystok