Profilaktyka nowotworowa jest dla nas niezwykle ważna. Dlatego w ramach projektu „Bezpieczne dziecko – badamy zmiany” skontrolujemy skórę pod kątem niepokojących zmian u 150 dzieci z województwa podlaskiego. W tym u podopiecznych domowego hospicjum i pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Wykonywane dermatoskopem badania są sfinansowane ze środków Fundacji PZU.
Nowotwory złośliwe skóry u dzieci występują rzadko, ale w ostatnich latach ich liczba niepokojąco wzrasta. Także sama profilaktyka z użyciem dermatoskopu jest znacznie częściej stosowana u dorosłych. Wśród małych pacjentów głównym skórnym problemem onkologicznym jest czerniak. Rozwija się na skutek działania promieniowania słonecznego i czynników chemicznych, nie można jednocześnie wykluczyć podłoża genetycznego.
– Czerniaki u dzieci nie występują często – jednak ich przebieg kliniczny różni się istotnie nie tylko od osób dorosłych, ale również jest zróżnicowany w poszczególnych grupach wiekowych – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Muszyńska-Rosłan z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. – Czerniaki wcześnie rozpoznane mają znacznie lepsze rokowanie. Umiejętność prawidłowej oceny i różnicowania znamion jest niezwykle istotna i pozwala z jednej strony na uniknięcie niepotrzebnych wycięć łagodnych znamion u dzieci, z drugiej zaś na wczesne wykrycie czerniaka – podkreśla doc. Muszyńska-Rosłan, który wykona badania.
Profilaktyka to wczesna diagnoza i wyeliminowanie niepotrzebnych interwencji chirurgicznych. Ma także wymiar edukacyjny. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, co na pewno zachęci do częstszego kontrolowania, nie tylko samej skóry. Oswajanie dzieci z badaniami profilaktycznymi wpłynie na ich postępowanie także w dorosłym życiu.
Badania dzieci w ramach projektu „Bezpieczne dziecko – badamy zmiany” właśnie się rozpoczęły i potrwają do końca listopada. Dzięki finansowaniu z Fundacji PZU, wykonywane są nieodpłatnie.