Dnia 2 października 2018 r. we Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów spotkaliśmy się w Starym Kościele Farnym, by sprawować Mszę świętą. Był to piękny czas, gdy pracownicy Fundacji wraz z Rodzinami naszych zmarłych pacjentów wspominali tych, którzy odeszli od nas na przestrzeni  9 lat działalności Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Ks. Andrzej Masłowski , który pełni funkcję psychologa w naszym hospicjum i prowadzi grupę wsparcia dla rodzin w żałobie, przewodniczył Mszy świętej i wygłosił przejmującą, głęboką homilię. Pracownicy Fundacji zaangażowali się w oprawę liturgii słowa.  Doktor Dariusz Kuć w modlitwie wiernych wymienił wszystkie imiona i nazwiska dzieci, które były pod opieką hospicjum. Lista ta z roku na rok robi się coraz dłuższa. Ale pamiętamy o wszystkich. Wielu z nas zakręciła się łza na wspomnienie wspólnie przeżytych chwil. Każde z tych imion kryje w sobie dni, tygodnie, czasem miesiące i lata spotkań, konkretnych słów, wydarzeń, momentów wesołych, ale też tych najtrudniejszych, związanych z odchodzeniem. Pamięć pozostaje na zawsze, każde z tych dzieci wywarło w naszych sercach niezatarty ślad. Dzięki nim nasz świat, postrzeganie rzeczywistości i podejście do życia zmieniło się. Nikt z nas nie jest tą samą osobą co kiedyś. Te nasze Małe Anioły były czasem tylko przez chwilę z nami, a jednak ich życie, spojrzenia, słowa i gesty trwają w nas. Msza jest zawsze tym momentem, gdy niebo styka się z ziemią. Wierzymy, w to i wiara pomaga nam trwać w tym, co nazywamy naszym powołaniem.

Dziękujemy, że jesteście z nami.

Rodziców i opiekunów zachęcamy do włączenia się w grupę wsparcia, gdzie otrzymacie profesjonalną pomoc psychologiczną i, co może ważniejsze, będziecie w gronie tych, których łączy podobne doświadczenia życiowe.

Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie” Mt 18,10 – fragment Ewangelii czytany we Wspomnienie Aniołów Stróżów utwierdza nas w tym, że pochylanie się nad naszymi małymi pacjentami jest konieczne i że każde życie ma bezcenną wartość.

„Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój”