Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży.

Właśnie świadomość, wiedza, obserwacja ratują dzieciom życie i zdrowie. Podstawę skutecznej terapii stanowi bowiem szybka i trafna diagnoza 👨‍⚕️. Dlatego należy obserwować stan swoich dzieci. Choroby błahe trwają krótko. Gdy jednak zmiana zachowania się przedłuża, np. dziecko jest przez więcej niż kilka dni apatyczne, senne, nie ma apetytu – trzeba działać. Często wystarczy wykonać podstawowe badania 💉.

To jasne, że powodów takiej sytuacji może być wiele. W większości przypadków nie będzie to zapewne nic groźnego, ale po prostu nie wolno niczego przegapić.

Wyleczalność nowotworów dziecięcych jest wysoka, wynosi około 80 %. Ten współczynnik rośnie. Rak nie jest wyrokiem. Od wielu lat opiekujemy się Kliniką Pediatrii Onkologii i Hematologii Dziecięcego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i widzimy, jak tę walkę wygrywają wspaniali lekarze i pacjenci z tejże kliniki 💪.

Ważna jest też profilaktyka. Jako fundacja staramy się ją mocno wspierać. Dlatego obecnie prowadzimy program „Bezpieczne dziecko – badamy zmiany”. Kontrolujemy skórę pod kątem niepokojących zmian u 150 dzieci z województwa podlaskiego. Wykonywane dermatoskopem badania są sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Pamiętajmy:
👉 Obserwujmy nasze dzieci.
👉 Nie lekceważmy niepokojących objawów, zwłaszcza tych utrzymujących się dłużej. Rodzic najlepiej czuje, że coś jest „nie tak”. Szybciej wykryjemy poważne choroby, nie tylko nowotwory.
👉 Wykonujmy badania profilaktyczne.

Polscy lekarze skutecznie walczą z nowotworami dzieci. Dajmy im na to szansę.