Prawdziwie familijne – centrum medyczne Fundacji „Pomóż Im” już przyjmuje pacjentów

„Pomysł był odważny i ambitny, ale ważne, że się udało.”
Przyznaje Arnold Sobolewski, prezes Fundacji „Pomóż Im”, która uruchomiła w pierwszych dniach marca nowoczesne centrum medyczne – FCMed. Dochód z działalności FCMed-u w całości jest przeznaczony na rzecz podopiecznych Fundacji: małych pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz Domowego Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku.

– FCMed wyróżnia się przede wszystkim podejściem do pacjenta i pełnym zrozumieniem jego potrzeb. Nasza dotychczasowa codzienność związana z prowadzeniem hospicjum i opieką nad małymi pacjentami onkologicznymi, opierała się na stałym obcowaniu z najtrudniejszymi przypadkami medycznymi. Nieuleczalne choroby, na które cierpią nasi hospicyjni podopieczni nauczyły nas ponadprzeciętnej empatii, wrażliwości i umiejętności wsłuchiwania się w cierpienie i problemy drugiego człowieka. To wszystko sprawia, że te cenne doświadczenia przenosimy teraz na zupełnie inny grunt – wyjaśnia Arnold Sobolewski, prezes Fundacji „Pomóż Im”.

Jak mówi, pomysł na stworzenie własnego centrum medycznego pojawił się już przed kilkoma laty. Ale udało się zrealizować ten projekt dopiero „dziś”. Problemem były oczywiście fundusze. Nie byłoby to zresztą możliwe gdyby nie wsparcie sponsorów oraz osób indywidualnych. Stworzenie najnowocześniejszego w regionie centrum rehabilitacyjnego dla dzieci i dorosłych zostało sfinansowane ze środków Fundacji im. Sue Ryder.

Główną przesłanką do uruchomienia FCMedu była jednak potrzeba zapewnienia stałej dostępności do specjalistycznych badań i konsultacji dla dzieci z Hospicjum. – Zdarzało się, że należało w trybie pilnym przeprowadzić określone badania – np. USG i wtedy okazywało się, że potrzeba czasu, aby to zorganizować. Dlatego chcieliśmy się uniezależnić, zyskując pełen komfort w świadczonej przez nas opiece hospicyjnej – tłumaczy Arnold Sobolewski.

Ze specjalistycznej opieki FCMedu podopieczni Fundacji korzystają oczywiście bezpłatnie. Natomiast cały dochód z działalności placówki jest przeznaczany na finansowanie potrzeb Hospicjum i Fundacji.

FCMed znajduje się przy ulicy Ciołkowskiego 88J. To ponad 700 metrów kwadratowych przestronnych wnętrz, w których zlokalizowano komfortowe poradnie specjalistyczne, znakomicie wyposażone gabinety diagnostyczne: USG, gastroskopii i kolonoskopii dzieci i dorosłych, ECHO serca, badania Holtera, EKG oraz wspomniany już Ośrodek Rehabilitacji im. Sue Ryder – najnowocześniejsze miejsce tego typu w regionie.

W centrum powstała też w pełni wyposażona sala zabiegowa z pokojem wypoczynkowym, a także specjalistyczne gabinety terapeutyczne: magnetoterapii, światłolecznictwa, laseroterapii, elektroterapii, ultradźwięków.

W tej chwili, w FCMed przyjmuje ponad 30 specjalistów z takich dziedzin jak: kardiologia dziecięca i dorosłych, nefrologia, urologia dzieci i dorosłych, onkologia i hematologia dorosłych i dzieci, ortopedia dorosłych i dzieci, chirurgia dziecięca i dorosłych, neurologia dziecięca i dorosłych, gastrologia dorosłych i dzieci, endokrynologia dorosłych i dzieci, dermatologia oraz medycyna estetyczna.