Punktualnie o 12 setki kolorowych baloników zostało wypuszczonych w powietrze przez osoby, które w dzieciństwie zmagały się z nowotworami. W zorganizowanym przez nas happeningu, który odbył się na placu przed Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Na balonach byli pacjenci onkologiczni pisali nazwy chorób, z którymi walczyli w przeszłości. Był to symbol, poprzez który chcieliśmy pokazać, że choroba, niczym balon z helem może i powinna bezpowrotnie odlecieć. Oczywiście pod warunkiem wczesnego wykrycia jej pierwszych symptomów. Balony wypuściły również dzieci znajdujące się aktualnie w trakcie leczenia w Klinice.
Po tym, gdy kolorowy „obłok” wzniósł się wysoko nad centrum miasta, dla wszystkich uczestników imprezy przygotowaliśmy niespodzianki. Korzystając z gościnności władz białostockiego ośrodka TVP, mieliśmy szansę zwiedzania telewizji! W oglądaniu TV „od zaplecza” towarzyszył nam Dariusz Szada – Borzyszkowski, który dzielnie odpowiadał na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania o pracę dziennikarzy i studia.
Po zakończeniu tej ciekawej wizyty zaprosiliśmy wszystkich na specjalny seans do kina. Wspólnie oberzeliśmy „Jak upolować smoka 2”. Były też drobne upominki i słodkie przekąski 🙂
W tym samym czasie, w Klinice „pracowała” ekipa reporterska TVP, która zorganizowała prawdziwe, dziennikarskie warsztaty dla małych pacjentów. Dzieci wcieliły się w role reporterów i wspólnie z profesjonalymi dziennikarzami „kręciły” swój prawdziwy reportaż. Efekt ich pracy już niebawem bedzie można podziwiać na YouTube.
Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową był obchodzony w Polsce dopiero po raz drugi – i zarazem po raz kolejny – z naszej inicjatywy!
Jednocześnie w wielu punktach Białegostoku spacerowicze mogli spotkać naszych wolontariuszy, którzy wręczali przechodniom ulotki informacyjne poświęcone podstawowym zasadom dotyczącym wczesnego wykrywania raka u najmłodszych oraz informacją, gdzie można uzyskać pomoc, jeśli podejrzewa się chorobę u swego dziecka. Wolontariusze prowadzili również zbiórkę do puszek, do których każdy mógł wrzucać datki z przeznaczeniem na wsparcie naszych podopiecznych leczonych w Klinice Onkologii i Hematologii UDSK.
Dziękujemy Camera Cafe za udostępnienie sali do projekcji bajki oraz animatorom, którzy zapewnili nam balonowe szaleństwo po zakończeniu seansu.
KONKURS
Dzień dziecka z chorobą nowotworową to zarazem dobra okazja do ogłoszenia konkursu na nazwę, którą można trafnie określić osoby po wygranej w dzieciństwie walce z nowotworem. Na świecie używane jest określenie „Survivors”, jednak dotąd w naszym języku nie udało się znaleźć jego właściwego odpowiednika. Często używa się słowa „Ozdrowieńcy”, jednak nie oddaje ono w pełni istoty problemu i jest nie do końca satysfakcjonujące. Konkurs zorganizowany przez Fundację ma charakter ogólnopolski. Nagrodą jest tablet, a zgłoszenia można przesyłać mailem na adres biuro@pomozim.org.pl (w tytule dopisując „konkurs”) do 15 marca br.
MDDCN jest obchodzony od 2002 roku na całym świecie. Jego celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat nowotworów u dzieci. Akcja ma również za zadanie zachęcić do zbierania funduszy na rzecz poprawy sytuacji małych pacjentów klinik onkologicznych. Fundacja „Pomóż Im”, jako pierwsza organizacja pozarządowa w Polsce postanowiła rozpowszechniać wiedzę o tym ważnym dniu.
Rocznie w Polsce notuje się ok 1200 nowych zachorowań na nowotwór u dzieci. Najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego są białaczki – stanowią 30-35% wszystkich nowotworów tego okresu życia (ok. 330 przypadków w Polsce rocznie). Wg danych Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków, i PPG ds. Leczenia Guzów Litych u Dzieci w naszym kraju udaje się wyleczyć ok 75% dzieci chorujących na nowotwór. Dlatego tak istotne jest jego wczesne wykrycie u dziecka i upowszechnianie wśród rodziców wiedzy na temat niepokojących objawów, które powinny ich skłonić do wizyty w poradni onkologicznej.
Rocznie do Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafia od 30 do 50 dzieci, u których zdiagnozowany zostaje nowotwór. Jest o co walczyć!!!