Zapasy krwi wyczerpują się wszędzie. Także w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którą od lat się opiekujemy.

Krew ratuje życie – każdy zna to hasło, ale dziś jest aktualne jak nigdy. Nawet nie chcemy wyobrażać sobie sytuacji, w której jej zabraknie na dziecięcej onkologii. Tymczasem dawcy ograniczają wizyty w placówkach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z obawy przed koronawirusem. Ten strach jest nieuzasadniony. Jak podkreślają fachowcy z RCKiK oddawanie krwi jest zupełnie bezpieczne, a w centrach wprowadzono dodatkowe środki ochrony dawców. Dotrzeć do centrów można natomiast unikając kontaktów z innymi.

Mali pacjenci Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK: Marysia, Kacper, Staś, Dominik, Gracjan oraz Agnieszka, mama Marysi przedstawili na filmie specjalnie napisany wiersz autorstwa dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej.

Przyszły ciężkie dni, dalej chcemy Waszej krwi

Bez krwi stanie nam leczenie, nie ma szans na wyzdrowienie

Nasz rak nie jest na wakacjach, więc oddajcie swą krew w stacjach.

Dzieci zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, jednocześnie zachowując pogodę ducha. Trzymają się dzielnie, mimo faktu, że Klinika Pediatrii Onkologii i Hematologii jest odizolowana. Nasi kreatywni wolontariusze wymyślili na to sposób. Spotykają się z pacjentami dzięki komunikatorom internetowym. Braku krwi nie da się jednak zastąpić.

Dlatego działamy. Apel od dzieci opublikowały media, filmik na naszym kanale na YouTube obejrzało do tej pory ponad 3 tysiące osób, a nasze posty związane z akcją udostępniło na Facebooku prawie 600 osób! To tylko pokazuje jak ważny to temat i że razem damy radę!

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi. Godziny otwarcia placówek oraz szczegółowy harmonogram akcji pobierania krwi również znajdziemy na www.rckik.bialystok.pl.