Niezwykle ważnym elementem naszej codziennej działalności są prowadzone przez nas cztery grupy wsparcia: dla rodzeństwa hospicyjnego, hospicjum perinatalnego, hospicyjnych mam oraz rodzin pogrążonych w żałobie po stracie dziecka.

Grupy wsparcia dla rodzeństwa

Rodzeństwo chorego dziecka rośnie w cieniu potrzeb brata lub siostry. Mimo, że mają zdrowie, rodziców, własny dom, to są zawsze na drugim miejscu. Dlatego bierzemy ich pod swoje skrzydła, organizując im czas, zabierając do kina oraz na wspólne wypady za miasto.

Grupy Wsparcia Opieki Perinatalnej

Kiedy na świat ma przyjść dziecko, u którego wykryto letalną wadę płodu – pomagamy bezpłatnie w ramach naszej opieki perinatalnej. Otaczamy mamy opieką psychologiczną. Nierzadkie są przy tym sytuacje, w których dziecko tuż przed albo po porodzie odchodzi. Pomagamy je pożegnać. Rodzina w tak trudnej sytuacji nie może zostać sama. Pomóc mają w tej sytuacji spotkania właśnie grupy wsparcia opieki perinatalnej. Prowadzą je psycholog i asystent rodziny, którzy na spotkaniach towarzyszą uczestnikom, tworząc przestrzeń do wyrażania trudnych emocji.

Grupy Wsparcia rodzin pogrążonych w żałobie po stracie dziecka

Grupy powstała z myślą o tych, którzy stracili ukochane dzieci i ciężko jest im odnaleźć się po ich śmierci, a w swoim cierpieniu potrzebują obecności innych. Nie każdy znajduje wsparcie w rodzinie i znajomych. Spotkania ludzi, których łączy doświadczenie straty dziecka daje możliwość dzielenia się uczuciami i myślami, pozwala uwolnić się od poczucia osamotnienia i braku zrozumienia. Uczestnicy grupy wsparcia są na różnych etapach żałoby, co jest szczególnie cenne dla tych, którzy w trudnej sytuacji znaleźli się niedawno. Osobom na początku żałoby łatwiej uwierzyć w siebie i w sens dalszego życia gdy widzą, że innym, mimo podobnych problemów, udało się odzyskać wiarę i odbudować swoje życie. Od połowy 2016 roku do grupy dołączyli rodzice, którzy stracili dziecko nie będące pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci. To odpowiedź na potrzebę wyrażoną ze strony rodziców, którzy szukali pomocy wobec tak dramatycznych okoliczności.

Grupy wsparcia dla mam hospicyjnych

Podczas cyklicznych spotkań, mamy zyskują okazję na spokojną rozmowę i towarzystwo osób, które najlepiej je zrozumieją, ponieważ są w podobnej sytuacji życiowej. Mamy, opiekujące się dziećmi niemal codziennie zadają sobie pytanie – jak prowadzić normalne życie z przewlekle chorym dzieckiem. Choroba wyznacza rytm życia i codzienności, powoduje że kobiety często czują się bezsilne i wymagają wsparcia i spotkania z drugą osobą. Działanie grupy skierowane jest na wspólne pokonywanie trudności uczestników połączonych wspólnymi problemami oraz chęcią radzenia sobie z nimi.

Grupy wsparcia pozwala zmniejszyć wątpliwości mam, ukoić ich niepokoje, pomaga zaakceptować ich trudną sytuację życiową. Zwykle zapraszamy mamy do kawiarni, gdzie panie mogą choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk.