W tym roku już po raz trzeci w Białymstoku pobiegnie charytatywna sztafeta maratońska – „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem”. Bieg odbędzie się 11 czerwca. Wciąż trwają zapisy on-line.

Bieg jest organizowany już po raz trzeci i organizatorzy chcieliby w tym roku pobić frekwencyjny rekord. Czy zatem na starcie jedynego w tej części kraju Ekidenu – czyli sztafety maratońskiej – zamelduje się rekordowa liczba uczestników, o tym przekonamy się już za kilkanaście dni. Bieg główny zaplanowano  11 czerwca.

Podobnie jak w roku ubiegłym, miasteczko zawodów i strefy zmian zawodników, czyli serce wydarzenia, zlokalizowane będą na stadionie lekkoatletycznym BOSiR przy ul. 11 Listopada 28. 

Wciąż można się zapisywać, rejestrując zarówno całą drużynę, jak i można się zgłaszać indywidualnie. To ważne, bo w ubiegłych latach do startu dopuszczane były tylko całe ekipy. W tym roku organizatorzy postanowili zmienić tę formułę, umożliwiając zawodnikom formowanie drużyn również spośród osób, ktre chcą pobiec w Ekidenie ale… nie mają z kim!

Zapisy elektroniczne, za pośrednictwem strony internetowej trwają niemal do końca. Jest zatem jeszcze kilka dni na szybką, męską decyzję o udziale w biegu. Zapisywać się można za pośrednictwem strony – kliknij: Electrum Ekiden.

Co ważne, w tym roku szykuje się wielka nowość, a zarazem gratka dla najmłodszych. Dzień przed biegiem głównym, czyli 10 czerwca zostanie przeprowadzona specjalna sztafeta drużynowa dla dzieci na dystansie 400 m. 

W dwóch poprzednich odsłonach tego wyjątkowego wydarzenia w sumie pobiegło ponad 1900 uczestników. Zdaniem przedstawicieli Fundacji „Białystok Biega” oraz „Pomóż Im”, które organizują to przedsięwzięcie wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji jest ogromna szansa na to, że na starcie tegorocznej sztafety zamelduje się rekordowa liczba biegaczy – amatorów.

W 2015 roku, podczas pierwszej edycji sztafety, wystartowało 139 drużyn, rok później było to już 181 zespołów 6-osobowych. Mamy więc ogromną nadzieję na to, że w „Electrum Ekiden 2017” przekroczymy 200 drużyn, czyli 1200 osób biorących udział w zawodach. Czym więcej biegaczy, tym większe wsparcie dla Hospicjum. Głęboko wierzymy, że to się nam uda, ale bez Was sobie nie poradzimy!

To bezpośrednio od liczby startujących w biegu, sześcioosobowych zespołów, zależy wielkość pomocy, na jaką mogą liczyć nasi podopieczni. Jedna trzecia opłaty startowej zostanie przeznaczona na naszą rzecz. Dlatego w imieniu własnym, ale przede wszystkim w imieniu naszych nieuleczalnie chorych maluchów gorąco i z całego serca zachęcamy do startu.

W biegu może wystartować każdy – niezależnie przy tym od formy czy poziomu wytrenowania. W poprzednich edycjach swoje ekipy wystawiały m.in. Fundacja „Pomóż Im”, Urząd Miejski w Białymstoku, lekarze z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, wolontariusze Fundacji prowadzącej Domowe Hospicjum dla Dzieci, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, liczne firmy i instytucje oraz cała rzesza amatorów biegania, którzy połączyli swoje siły, aby razem pomóc chorym dzieciom.

Rywalizujące w tej wyjątkowej sztafecie drużyny, razem muszą pokonać maratoński dystans, czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków. Członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km.

Słowo ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki).