„Państwa dziecko ma nowotwór” – taką wiadomość w ciągu roku w Polsce słyszy około 1200 rodziców. To oznacza, że 1 na 600 dzieci do 18. roku życia otrzymuje podobną diagnozę.
Choroba nowotworowa jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale również jego rodziców, opiekunów czy rodzeństwa. Informacja taka wywraca do góry nogami świat całej rodziny.
Druzgocące rozpoznanie i bardzo trudne, obciążające leczenie to doświadczenie, przez które nikt z pewnością nie chciałby przechodzić. Warto jednak pamiętać, iż dzisiejsza medycyna pozwala na wyleczenie ok 80% zachorowań. Kluczowe znaczenie z pewnością odgrywa tu wczesne wykrycie choroby. Rozpoznanie w 1 i 2 stadium choroby daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Świadomość i profilaktyczne badania znacznie zwiększają szanse na szybkie i trafne postawienie diagnozy a co za tym idzie szybszy powrót do zdrowia. Jak co roku we wrześniu zachęcamy szczególnie do uważnej obserwacji swoich pociech oraz konsultacji z lekarzem wszelkich niepokojących zmian w zachowaniu lub na ciele malucha.
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci i Młodzieży na całym świecie, a jego symbolem jest „Złota Wstążka”. Nawiązanie do koloru złota i jego szlachetności symbolizuje to co w życiu mamy najcenniejsze – zdrowie dzieci.
Od początku naszej działalności opiekujemy się dziećmi z chorobą nowotworową, leczonymi w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. To jedyny w regionie północno-wschodnim specjalistyczny ośrodek onkologii dziecięcej, w którym trwa nieustanna walka o zdrowie i życie małych pacjentów.
Niezmiennie od ponad 30 lat wspieramy w tej walce maluchy, ich bliskich oraz cały personel Kliniki i będziemy to robić tak długo jak będzie taka potrzeba.