Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży.

Właśnie świadomość, wiedza, obserwacja ratują dzieciom życie i zdrowie. Podstawę skutecznej terapii stanowi bowiem szybka i trafna diagnoza ‍⚕️. Dlatego należy obserwować stan swoich dzieci. Choroby błahe trwają krótko. Gdy jednak zmiana zachowania się przedłuża, np. dziecko jest przez więcej niż kilka dni apatyczne, senne, nie ma apetytu – trzeba działać. Często wystarczy wykonać podstawowe badania .

To jasne, że powodów takiej sytuacji może być wiele. W większości przypadków nie będzie to zapewne nic groźnego, ale po prostu nie wolno niczego przegapić.

Wyleczalność nowotworów dziecięcych jest wysoka, wynosi około 80 %. Ten współczynnik rośnie. Rak nie jest wyrokiem. Od wielu lat opiekujemy się Kliniką Pediatrii Onkologii i Hematologii Dziecięcego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i widzimy, jak tę walkę wygrywają wspaniali lekarze i pacjenci z tejże kliniki .

Ważna jest też profilaktyka. Jako fundacja staramy się ją mocno wspierać. Dlatego obecnie prowadzimy program „Bezpieczne dziecko – badamy zmiany”. Kontrolujemy skórę pod kątem niepokojących zmian u 150 dzieci z województwa podlaskiego. Wykonywane dermatoskopem badania są sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Pamiętajmy:
Obserwujmy nasze dzieci.
Nie lekceważmy niepokojących objawów, zwłaszcza tych utrzymujących się dłużej. Rodzic najlepiej czuje, że coś jest „nie tak”. Szybciej wykryjemy poważne choroby, nie tylko nowotwory.
Wykonujmy badania profilaktyczne.

Polscy lekarze skutecznie walczą z nowotworami dzieci. Dajmy im na to szansę.