Na łamach portalu mp.pl ukazał się kolejny artykuł naszego hospicyjnego lekarza – Dariusza Kucia – poświęcony bardzo delikatnemu zagadnieniu granicy prowadzenia leczenia.
Jak czytamy w artykule: „O tym, że przy podejmowaniu terapii lekarz dochodzi do granicy, której nie powinien przekraczać, był przekonany już Hipokrates. W opisie zadań stojących przed medykiem, oprócz leczenia chorób, wymienia „niepodejmowanie leczenia takich chorych, którzy zostali pokonani przez chorobę, przy pełnej świadomości tego, czemu lecznictwo nie jest w stanie podołać”.1 Od tej pory lekarze, etycy i prawnicy próbują określić granicę obowiązku wysiłku terapeutycznego.”
Zdaniem doktora: „Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości w walce ze śmiercią. Dzięki postępowi w zakresie rozpoznawania, leczenia i prewencji chorób oraz wprowadzeniu urządzeń do podtrzymywania życia stało się możliwe odsunięcie w czasie śmierci pacjenta. Lekarze są jednak świadomi tego, że w pewnym momencie będą musieli się poddać w tej walce, skazanej z góry na niepowodzenie. Muszą więc określić, kiedy powinno się zaprzestać walki z chorobą lub śmiercią, ponieważ stosowane leczenie, choć wydłuża życie, zaczyna przynosić zbyt dużo cierpienia i poświęcenia ze strony chorego, narusza jego godność i jest niewspółmierne do wysiłków, a nawet rozpaczliwe. Lekarze zadają wówczas pytanie, czy stosowana wobec pacjenta terapia staje się uporczywa?”
Gorąco zachęcamy do lektury całego tekstu, który można znaleźć w tym miejscu.