Przekaż 1% ciężko chorym dzieciom.

Sprawdź, jak to zrobić

Ośrodek Opieki Wyręczającej

 

Ośrodek Opieki Wyręczającej – co to jest?

Jest to miejsce, w którym pomoc znajdą rodziny aktualnie objęte opieką hospicyjną oraz kobiety, u których potwierdzono wadę letalną płodu.

Pragniemy stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym znajdujące się w hospicjum domowym rodziny znajdą wsparcie poprzez czasowe wyręczenie ich w opiece nad pociechą. Zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba, znajdą tu pomoc lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów i wolontariuszy Fundacji.

Dlaczego ten ośrodek jest potrzebny?

Od lat prowadzimy domowe hospicjum dla dzieci. W tym czasie mieliśmy możliwość wysłuchania i poznania potrzeb naszych Podopiecznych. A rodzice czy opiekunowie nieuleczalnie chorego dziecka mają wiele uwag i problemów, o których człowiek żyjący w innych realiach nawet nie myśli. Najczęściej brakuje im pomocy w czasowym wyręczeniu w całodobowej opiece nad dzieckiem. Rodzice opiekują się swoimi pociechami nieustannie, przez 24 godziny na dobę. Brak snu i związane z nim chroniczne przemęczenie przy jednoczesnym braku możliwości przekazania – choćby na chwilę – ciążących na nich obowiązków związanych z zajmowaniem się chorym dzieckiem sprawia, że bliscy naszych maluchów są na skraju wyczerpania. Rodzi to negatywne emocje a nierzadko również poważne konsekwencje zdrowotne. Pomimo zmęczenia i problemów ze zdrowiem trwają przy łóżku dziecka poświęcając się mu bez względu na swój stan.

Kompleksowa, pełna ciepła i czułościopieka wyręczająca i co najważniejsze bezpłatna pomoc w codziennej, całodobowej opiece nad dzieckiem – to właśnie chcemy zaoferować rodzinom naszych Podopiecznych. Wizyta w urzędzie, turnus rehabilitacyjny, choroba, przemęczenie oraz wyczerpanie fizyczne czy psychiczne, remont domu, przeprowadzka- powodów, dla którego takie miejsce jest niezbędne można znaleźć bez liku. Nasz podopieczny może trafić tu na godzinę, dzień bądź nawet tygodnie. Rodzice będą mieli pewność, że ich pociecha znajdzie się w najlepszych rękach, otoczona fachową pomocą i troską. A oni w tym czasie otrzymają coś, czego najbardziej brakuje im na co dzień- chwilę dla siebie. Czas na załatwienie zaległych spraw. Okazję, aby samemu nabrać energii do dalszej opieki czy wykonać niezbędne badania i zadbać o swoje zdrowie. Dzięki tworzonemu miejscu otrzymają szansę, aby samemu nabrać sił do walki o każdy kolejny dzień życia swojego dziecka.

Opieka Perinatalna to miejsce gdzie kobiety, u których w trakcie ciąży rozpoznano tzw. letalną wadę płodu. Uznaje się za nią zaburzenie rozwojowe płodu prowadzące do przedwczesnej śmierci dziecka bez względu na podjęte leczenie. Kompleksową pomocą otaczamy kobiety od momentu diagnozy do narodzin dziecka i później w prowadzonym przez Fundację „Pomóż Im” Domowym Hospicjum.

Rodzice, gdy dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka mają dwa wyjścia. Zgodnie z prawem mogą podjąć decyzję o aborcji lub donoszeniu ciąży. Każda decyzja jest niezwykle trudna. Decydując się na poród rodzice obawiają się, że zostaną sami z chorobą dziecka. W ramach pomocy z naszej strony oferujemy wsparcie medyczne, psychologiczne, duchowe jak i materialne. Wiemy jak ważne jest, aby w tych niezwykle trudnych momentach rodzice nie zostali sami. W opiece Perinatalnej stawiamy sobie za cel towarzyszyć rodzicom i wspierać ich na każdym etapie. W sytuacji, gdy stan dziecka po urodzeniu jest na tyle stabilny, że pozwala na opuszczenie szpitala, maluch staje się pacjentem naszego Domowego Hospicjum dla Dzieci.

Jakie są koszty stworzenia ośrodka?

Koszty budowy i wyposażenia Hospicjum z oddziałem opieki wyręczającej szacujemy na kwotę blisko 2,5 mln złotych.

Sfinansowane zostanie to ze środków własnych Fundacji pochodzących z prowadzonej zbiórki publicznej do puszek kwestarskich oraz grantów i darowizn. Zgodnie z decyzją Ministra Administracji i Cyfryzacji cały dochód ze zbiórek publicznych w latach 2016 – 2020 zostanie przeznaczony właśnie na budowę wyżej wspomnianego obiektu. Puszki kwestorskie Fundacji można znaleźć w wielu miejscach całego regionu – sklepach, restauracjach, punktach usługowych, itp. Dodatkowo wolontariusze Fundacji zbierają datki podczas licznych wydarzeń – koncertów, festynów, zawodów sportowych i organizowanych zbiórek publicznych.

Oferowana przez nas opieka będzie bezpłatna. Koszty działalności finansować będziemy ze środków własnych Fundacji przy wsparciu darczyńców i sponsorów.

Każde wsparcie jest na wagę złota. Dlatego prosimy o pomoc. Razem możemy stworzyć ten ośrodek!

 

Przekaż 1%, rozlicz podatek online
WP Popup