Od okrągłych 15 lat Fundacja „Pomóż Im” jako jedyna organizacja w regionie realizuje kampanię Pola Nadziei i zachęca do aktywnego udziału w niej. Od początku propagujemy ideę wolontariatu i przybliżamy zagadnienia opieki paliatywnej dzieci, dlatego hasło jubileuszowej edycji brzmi „Razem dla Dzieci z Hospicjum”.

„U początków Pól Nadziei na Podlasiu przyświecała nam idea oswojenia społeczeństwa z tematem hospicjum oraz inspirowaniu wszystkich, od małych dzieci po dorosłych, do niesiania pomocy w formie wolontariatu. Czy się nam udało przez te wszystkie lata? Myślę że dobro, które udało się zaszczepić wśród dzieci i młodzieży rozszerza się na kolejne pokolenia. Niech nadal trwa.” – Ewa Sadowska, pierwszy koordynator Pól Nadziei na Podlasiu.

Inauguracja i jednocześnie podsumowanie poprzedniej edycji odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, który od kilku już lat gości nas w swoich progach. W zacnym gronie zaproszonych gości znaleźli się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół, które prowadzą Pola Nadziei w lokalnych społecznościach województwa. Na wielkie brawa i uznanie zasługują wszyscy, którzy aktywnie działali podczas kwest, kiermaszy, akcji charytatywnych i koncertów. Kreatywność uczestników często nas zaskakiwała, ale tylko w pozytywnym znaczeniu. Podczas inauguracji tradycyjnie przyznaliśmy statuetki z tytułami „Siewca Nadziei” oraz „Order Nadziei”.

Siewcy Nadziei:

• Miejski Zespół Szkół w Wysokiem Mazowieckiem

• Przedszkole Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach
• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach
• Szkoła Podstawowa w Złotorii
• Przedszkole Miejskie Nr 6 w Grajewie
• Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży
• Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej


Ordery Nadziei:


• Niepubliczne Przedszkole Europrymusek
• Szkoła Podstawowa w Turośni Dolnej
• Przedszkole Samorządowe w Grabówce
• XIV Liceum Ogólnokształcące im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku
• Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie

Kampania Pola Nadziei rozpoczyna się jesienią, gdy wolontariusze sadzą żonkile. Te kwiaty – symbol nadziei – mają uzewnętrzniać społeczną solidarność z osobami nieuleczalnie chorymi oraz ich rodzinami. Pierwsze cebulki żonkili zostały tradycyjnie zasadzone przed Młodzieżowym Domem Kultury. Wiosną, gdy zasadzone cebulki zakwitną, odbędzie się wielka żonkilowa kwesta, z której środki zostaną przekazane na pomoc ciężko chorym dzieciom, podopiecznym Hospicjum dla Dzieci.

Po krótkim podsumowaniu i wręczeniu statuetek koordynatorka wolontariatu Fundacji „Pomóż Im” Natalia Sawicka przedstawiła harmonogram wydarzeń rozpoczynającej się kampanii oraz zachęciła do organizacji w szkołach lekcji o wolontariacie, które osobiście prowadzi. Na koniec, po wspólnym pamiątkowym zdjęciu na uczestników czekał pyszny, jubileuszowy tort.


Patronat Honorowy nad Kampanią Pola Nadziei 2024 /2025 objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomża, Podlaski Kurator Oświaty, Jego Ekscelencja Jakub Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański, Metropolita Białostocki – Arcybiskup Józef Guzdek. Patronat Medialny otrzymaliśmy od: TVP3 Białystok, Polskiego Radia Białystok i Radia Jard.

Chcesz dołączyć do Kampanii Pola Nadziei?

Jeśli jesteś przedstawicielem szkoły lub nauczycielem i chcesz dołączyć się do kampanii to nic prostszego! Napisz lub zadzwoń do koordynatora akcji, wypełnij formularz i zacznij planować aktywności w swojej szkole:)


Natalia Sawicka
Koordynator wolontariatu Fundacji „Pomóż Im”
tel. 605 460 330
email: wolontariat@pomozim.org.pl
Szczegóły: www.polanadziei.pl

Krótkie przypomnienie

Pola Nadziei to międzynarodowa kampania społeczna, której celem jest promowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom oraz wspieranie hospicjów i szerzenie świadomości na temat opieki paliatywnej. Udział w kampanii stanowi okazję do rozwijania wrażliwości, empatii oraz kształtowania postaw prospołecznych. „Pola Nadziei” to program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei – oraz tworzeniu „pól nadziei”.

Więcej kampanii 2023/2024 przeczytasz na:
Wyniki konkursu – Pola Nadziei 2023/24
Pola Nadziei. Podsumowanie
Absolutny rekord w parafiach prawosławnych