O. dr Filip Buczyński

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

O. dr Filip Buczyński

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

Profil Prelegenta

Ojciec Filip Leszek Buczyński urodził się 10.10.1963 r. we Wrocławiu. W 1991 r. otrzymał tytuł magistra teologii w KUL za pracę pt. „Kobieta w historii Islamu i w Koranie”. Przyjął święcenia kapłańskie. Rozpoczął studia w zakresie psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 1995 r. obronił pracę doktorską z zakresu psychologii pisanej pt. „Psychologiczna analiza systemów rodzinnych z dzieckiem chorym na białaczkę”.

Od 1991 roku, jako wolontariusz prowadził opiekę duszpasterską i psychologiczną nad pacjentami Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Lublinie.

Ojciec Filip Leszek Buczyński jest założycielem i prezesem, działającego od 1997 r. Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Od 12 lat pełni funkcję Przewodniczącego Rady Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej, które skupia dziecięce hospicja z całej Polski. Franciszkanin, psychoterapeuta. Certyfikowany psychoonkolog i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Świadczy posługę psychologiczną, terapeutyczną i duszpasterską dla rodzin podopiecznych Hospicjum. Na terenie Lubelszczyzny aktywnie uczestniczy  w sympozjach i konferencjach prowadząc warsztaty, głosząc konferencje i wykłady dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów, duszpasterzy i innych osób, które pracują z nieuleczalnie chorymi i z ich rodzinami.

Jako przewodniczący rady OFPOP aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczy w spotkaniach jako konsultant opieki paliatywnej w Ministerstwie Zdrowia, NFZ, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na poziomie lokalnym, działając dla dobra rodzin pacjentów niepełnosprawnych.

W lokalnej społeczności jest często pomysłodawcą kluczowych inicjatyw, w celu poprawy funkcjonowania systemu opieki nad chorym dzieckiem, także matką i dzieckiem w okresie prenatalnym.

Podejmuje tematy trudne: choroby i śmierci dzieci.

Założył 3 hospicja, które są uwieńczeniem dotychczasowej pracy: domowe, stacjonarne i perinatalne.

Hospicjum domowe – jako drugie w Polsce i pierwsze na Lubelszczyźnie

Stacjonarny oddział opieki paliatywnej dla dzieci – jako pierwszy w Polsce

Hospicjum perinatalne – jako pierwsze i jedyne na Lubelszczyźnie.

Skutecznie pokonuje trudności, rozwiązuje problemy. Swoją postawą daje świadectwo na to, że warto zrobić wszystko, co po ludzku jest możliwe.

Wszystkie sesje:
O. dr Filip Buczyński

Dylematy etyczne i kulturowe w opiece paliatywnej

21 wrz 2019
10:00 - 10:30
Sala konferencyjna Hotelu Esperanto