W 2022 roku otwieramy Dom Opieki Wytchnieniowej. To niezwykłe, bardzo potrzebne miejsce, w którym zapewnimy okresową opiekę niepełnosprawnym dzieciom. Wyposażenie tego domu jest celem Miesiąca Dobroczynności, który oficjalnie startuje 5 listopada.

Opieka wytchnieniowa skierowana jest do tych, którzy sami swoje życie poświęcają opiece nad chorymi dziećmi.

– To „cisi” bohaterowie. Po raz pierwszy tego określenia użył ksiądz Krakowiak w 2018 roku. Ci bohaterowie to opiekunowie osób niepełnosprawnych – mówi dr Elżbieta Solarz, prezes Fundacji „Pomóż m”. – To oni przez 24 godziny na dobę pielęgnują chore dzieci i wykonują czynności , których dzieci same nie potrafią wykonać. Jeśli taka sytuacja ma miejsce długo, mamy do czynienia z przewlekłym stresem, z wypaleniem, ponieważ zmienia się funkcjonowanie całej rodziny podporządkowanej spełnianiu oczekiwań chorego dziecka. W konsekwencji prowadzi to do wyłączenia opiekuna z życia społecznego – dodaje dr Solarz.

Zbieranie i odkładanie środków trwało 5 lat. Dopięliśmy swego. Dom będzie się mieścił na terenie nieruchomości pod Białymstokiem, z przestrzenią do spacerów na świeżym powietrzu, z możliwością różnych form terapii. Informację o konkretnym miejscu podamy natychmiast po ostatecznym sfinalizowaniu wszystkich formalnych spraw związanych z zakupem.

Natomiast już teraz wiemy, że w przyszłym roku dom na pewno zacznie działać. I mamy plan jak.

– Opiekun powinien mieć możliwość uzyskania tymczasowego wytchnienia, regeneracji sił, by potem wrócić do obowiązków przy dziecku. A dziecko w tym czasie ma być w dobrych rękach. I nie chcemy tylko się nim opiekować, to znaczy karmić, dbać o higienę czy o zmianę pozycji ciała. Zamierzamy optymalnie wykorzystać ten czas. Na specjalistyczną rehabilitację, na zajęcia z neurologopedą… I musi być to opieka zindywidualizowana, bo ile jest dzieci, tyle różnych potrzeb. Musimy się z tym zmierzyć, zorganizować zespół i ruszyć do działania – mówi dr Elżbieta Solarz.

Przed nami duże wyzwanie, ale mu sprostamy, bo wierzymy, że nie zostaniemy z nim sami. Fundusze na zakup nieruchomości zbieraliśmy od 2016 roku. Teraz staramy się o niezbędne wyposażenie. W pierwszej kolejności łóżka i inny sprzęt rehabilitacyjny. Zakup wyposażenia jest celem Miesiąca Dobroczynności, który w tym roku potrwa od 5 listopada do 10 grudnia.

W tej edycji kampanii organizujemy sporą ilość akcji, także każdy może coś znaleźć dla siebie. Na platformie Charytatywni Allegro wystartowały już pierwsze aukcje. W czasie Miesiąca Dobroczynności będzie pojawiać się ich więcej. W okolicach 10 listopada na platformie OneBid rozpocznie się oddzielna internetowa licytacja obrazów „Podlaskie Impresje”, współorganizowana z Podlaskim Instytutem Kultury  i potrwa do końca kampanii. Planujemy co najmniej jeden charytatywny koncert online, a każdy chętny może też założyć własną zbiórkę. Akcje specjalne natomiast przygotowali przedstawiciele biznesu. Kolejni Partnerzy mogą się jeszcze pojawić.

A punktem kulminacyjnym Miesiąca Dobroczynności jest Charytatywny Bal Andrzejkowy, który odbędzie się 20 listopada w Hotelu Traugutta. Do tańca zagra zespół ShowBand, a na uczestników czekają dodatkowe atrakcje. Szczegóły o balu, zakupie zaproszeń są tutaj.

Każdy może więc sprawić przyjemność sobie lub bliskim i przy okazji pomóc tworzyć dobro. Wszystkie informacje o kampanii można znaleźć na stronie pomozim.org.pl/md.