5 grudnia w Szkole Podstawowej w Gródku odbyło się spotkanie warsztatowe w ramach projektu „Czym skorupka za młodu…”, skierowane do dzieci i młodzieży. Zajęcia poświęcone edukacji onkologicznej pt. „Nowotwór – jak nie zachorować?” poprowadziła Krystyna Skrzycka, nasza koordynatorka wolontariatu i kampanii społecznej „Pola Nadziei”.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych oraz drugich gimnazjum. Zajęcia dotyczyły zagadnień związanych z umiejętną profilaktyką. Uczniowie zyskali okazję, by przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące zdrowego trybu życia, w tym m.in. piramidę zdrowia. Najważniejszy przekaz, który każdy z uczniów powinien wziąć sobie do serca brzmiał: w znacznej mierze to od nas i od naszego stylu życia zależy, czy zachorujemy na nowotwory, bowiem poza skłonnościami genetycznymi decydujący wpływ na rozwój raka ma to, jak żyjemy. Brak aktywności fizycznej, otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu czy niezdrowe odżywianie. Każdy z tych czynników zwiększa prawdopodobieństwo choroby.

Spotkanie było również okazją do rozmowy i pytań na temat pracy na oddziale onkologicznym oraz w hospicjum dla dzieci. Zajęcia zorganizowały panie Alina Gościk, Małgorzata Kondrusik i Monika Jaroszuk.