• Początek
  • Kodeks
  • Dla dzieci
  • Dla młodzieży
  • Dla rodziców
  • Galeria
  • Q&A
  • Kontakt

3. Dlaczego trzeba być aktywnym fizycznie? 3. Dlaczego trzeba być aktywnym fizycznie?

Zmiany jakie zachodzą w Waszym organizmie pod wpływem aktywności ruchowej są ogromne. Są to: fajna sylwetka, lepsze umięśnienie, brak objawów zmęczenia przy wysiłku fizycznym. Jesteście bardziej wytrzymali, szybsi, sprawniejsi no i lepiej się czujecie !

Ruch korzystnie wpływa na stan Waszych kości – brzmi to śmiesznie, bo kto będąc młodym człowiekiem myśli o swoich kościach….?? Ale stan układu kostnego to przepustka do sprawności i zdrowia w każdym wieku. To zapobieganie złamaniom, to zapobieganie chorobom kości – to wreszcie zapobieganie większości nowotworów. Warto jeszcze przypomnieć, że ruch powoduje zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, co ma istotne znaczenie w zapobieganiu nadwadze i otyłości.

Ale wysiłek fizyczny to nie tylko wpływ na układ ruchu czy układ „sterowania”, jakim jest układ nerwowy. To usprawnienie i korzystny wpływ na ściśle z nimi współpracujące systemy „zasilania” czyli: układ krążenia, oddychania, pokarmowy.

Co się w nich dzieje pod wpływem aktywności fizycznej?

Praca mięśni zwiększa przepływ krwi w naczyniach, przyspieszając krążenie. To z kolei prowadzi do lepszego zaopatrzenia Waszego organizmu w tlen i usprawnia jego funkcjonowanie. Serce zmuszane do częstszego, regularnego wysiłku dostosowuje się do większych wymagań, rozrasta, poprawia się zdolność do transportowania krwi, pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze.

Aktywność ruchowa zwiększa również pojemność życiową płuc, poprzez głębszy oddech

i lepsze wykorzystanie tlenu prowadzi do prawidłowego działania Waszych narządów, czyli do lepszej ich pracy, lepszej tolerancji wysiłku fizycznego.

Aktywność fizyczna reguluje pracę układu pokarmowego. Ruch obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycy, zapobiega powstaniu cukrzycy, a w przypadku jej występowania pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi.

Poprzez korzystny wpływ na układ immunologiczny poprawia Wasz system obronny – a to już bezpośrednio przekłada się na obronę przed rozwojem raka.

Nie jest łatwo pamiętać o tym „co człowiek ma w środku”… a co dopiero myśleć jak zadbać o swoje fizyczne wnętrze …! Warto przeczytać co dobrego robi Wasza aktywność fizyczna a potem po prostu się ruszać!

Co przeszkadza Wam wykorzystać wszystkie zalety aktywności fizycznej?

Głównie cywilizacja i jej osiągnięcia! No i oczywiście brak wiedzy na temat zagrożeń!

Technika ułatwia człowiekowi życie, jej postęp jest nieodwracalny. Jednak rozwojowi techniki towarzyszą również zjawiska niekorzystne dla ludzkiego życia, które polegają na eliminowaniu ruchu i aktywności fizycznej, co ujemnie wpływa na zdrowie i rozwój fizyczny człowieka. Środki komunikacji, automatyzacja, komputeryzacja zmniejszają do minimum Waszą aktywność fizyczną w życiu codziennym. Również środki masowego przekazu, zwłaszcza telewizja, zabierają człowiekowi (a szczególnie młodemu!) coraz więcej czasu i zmuszają go do siedzącego trybu życia.

 

 

Jak sobie pomóc?

Na zwiększenie aktywności fizycznej ma ogromny wpływ Wasza wiedza i aktywność!

Zacznijmy więc od prostych zasad i zaleceń….

Aktywność fizyczna powinna być stałym punktem każdego dnia - powinno się jej poświęcać około 60 minut dziennie. Na pewno uda się wygospodarować godzinę dziennie na zaplanowany wysiłek fizyczny!

Za wystarczający wysiłek uważa się aktywność ruchową powodującą przyspieszenie bicia serca, przyspieszenie oddechu i pojawienie się uczucia gorąca. Na pewno sami będziecie potrafić wybrać nasilenie aktywności fizycznej, tak by była korzystna dla zdrowia!

Pomocna w prawidłowym rozkładzie różnych form ruchu i aktywności jest „piramida aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży”



… a jak wygląda Twoja „piramida”?

Dół piramidy zajmują czynności, które powinniście wykonywać codziennie! Bliżej wierzchołka piramidy znajdują się czynności, które należy ograniczać, bo zabierają czas i chęci na aktywny tryb życia.

Pamiętaj, że sport to przecież najtańszy i najłatwiejszy sposób na zachowanie zdrowia. Zdrowia nie tylko fizycznego, ale co jest również ważne, zdrowia psychicznego.

Spróbujcie znaleźć kolegę, koleżankę, grupę znajomych, którzy chętnie spędzają aktywnie czas. Spróbujcie przekonać Waszych kolegów, że można się cieszyć z uprawiania aktywności fizycznej. Pamiętajcie, że nie trzeba koniecznie uprawiać sport - doskonale sprawdzają się: jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze, pływanie, biegi, marsze, taniec, gra w kręgle, badmintona, w „ping-ponga”, no i wreszcie gra w piłkę nożną, ręczną, zbijaka, w popularnego „kosza” czy „siatkę”. W zimie narty, sanki, łyżwy…. A może warto by wracać piechotą ze szkoły? Chociaż małą część drogi?

KONTAKT




  • ul. Ciołkowskiego 88 J
  • 15-545 Białystok
  • tel. kom. 605 460 330
  • krystynaskrzycka@pomozim.org.pl

Zadaj pytanie







Dziękujemy. Wiadomość została dostarczona.
Wystąpił błąd, przepraszamy.
© RakNaNie | Realizacja: franglle.pl